Facebook Google+ Twitter

Czy w Lublinie zabraknie krwi?

Na dzień wczorajszy w całym województwie lubelskim najbardziej poszukiwanej grupy krwi, czyli 0 RH-, zebrano tylko 7 jednostek. To właśnie w okresie wakacyjnym są największe potrzeby w bankach krwi i jednocześnie najmniej dawców.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lulinie przy ul. Kraśnickiej, które dziś odwiedziłem, boryka się z niedoborami w swoim banku krwi. Jest to stały wakacyjny problem. Mimo akcji terenowych, które odbywają się niemal codziennie i otwartych punktów w województwie lubelskim, nadal spotykamy się z niedoborami krwi.

Jak powiedział mi lek. med. Zbigniew Pięciński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie nie ma dnia, żeby na naszym szpitalnym lotnisku nie lądował helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego z jakimś nagłym przypadkiem. 5 czerwca 2012 roku w całym województwie zostało zebranych jedynie 7 jednostek krwi 0 RH-. Dla porównania dodam, że jednej z pacjentek było trzeba ostatnio przetoczyć 30 jednostek krwi. Niektóre zabiegi planowe muszą być przesuwane, nie mówiąc już o tym, że gdyby doszło do większego zdarzenia, to mogłoby być naprawę krucho.

Największą grupę dawców w Lublinie stanowią ludzie młodzi: studenci, uczniowie szkół średnich. Lublin jest miastem studenckim, ale tylko od października do czerwca. W okresie wakacyjnym miasto opuszcza spora liczba młodych ludzi, którzy w "sezonie naukowym" tworzą trzon lubelskich dawców.

Jak można łatwo sprawdzić na stronie rckik najbardziej brakuje krwi o czynniku RH-, w zasadzie wszystkich grup A B AB i 0.

Krew, jak wiadomo, jest jednym z niewielu elementów naszego organizmu, którego nie można niestety stworzyć syntetycznie w laboratorium, choć takie prace ciągle na świecie trwają link.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Były dawca
  • Były dawca
  • 07.07.2012 10:11

Może wzorem innych krajów wprowadzić odpłatność za pobraną krew , zachęciło by to dawców , którzy są w złej sytuacji finansowej NFZ refunduje masę leków ratujących życie , a ten lek jest najważniejszy.Kiedyś mentalność ludzi była inna , teraz liczy się korzyść , można dyskutować , , gdybać namawiać a skutek i tak będzie mierny .Nie można też wszystkich posądzać o brak miłości do bliźniego , bo nie każdy może być dawcą.Nie można też ganić autora artykułu ,że podpowiada jak można skorzystać z dnia wolnego, przecież chodzi o to żeby jak najwięcej ludzi oddawało krew prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato ... teraz najważniejsze jest twoje zdrowie i Ty.
Co do personelu odsługującego krwiodawców, zgodzę się z twoją opinią... tak być nie powinno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja grupa krwi.. Parę lat temu, kiedy jeszcze mogłam oddać krew, pielęgniarki jadły akurat śniadanie, następnie piły kawę i czas dłużył się i dłużył, szybko minęły 2h, a ja czekałam głodna i wykończona - wszak były wakacje i upał prawie jak dzisiejszego dnia. Niemiło wspominam tamte potraktowanie. Dziś już nie mogę oddawać krwi honorowo (najpierw za mała masa ciała, teraz ciąża), choć igły się wcale nie boję.. A szkoda, bo jak widać wiele można pomóc tym innym..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakubie ... krwi nie może zabraknąć, bo co wtedy z chorymi?.
Jest to temat dość trudny do dyskusji, dlaczego spada ilość pobrań w okresie letnim i nie tylko. Dlaczego sami się przed tym wzbraniamy?.
Nie udało mi się, spowodować dyskusji link .. cóż :( miała bym większe rozeznanie w temacie.
Młodzi wyjeżdżają to fakt, ale gdzieś tam przecież są i powinni poszukać punkt poboru krwi. A co z tymi w sile wieku?. Miłość do bliźniego powinna być większa, od strachu przed małą igiełką.
Nie zachęcaj do odwiedzania punktów poboru krwi w piątki czy poniedziałki na to jest cały tydzień. Wiemy jak na to patrzą zakłady pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fix
  • Fix
  • 06.07.2012 10:39

Ważny i potrzebny artykuł. Oby nie zabrakło

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.