Facebook Google+ Twitter

Czy w Małopolsce powstanie Centrum Designu?

Pilotażowy projekt Wzmacniania Regionalnej Strategii Innowacji - RIS Małopolska (InnoRegioMałopolska) przyniósł oczekiwane dla tego regionu efekty.

InnoRegioMałopolska to europejski projekt mający na celu pomoc we wdrażaniu Skutecznej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego w ramach 6. Programu Ramowego UE.

Partnerami zostali: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, UJ CITTRU, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowska, Krakowski Park Technologiczny, Technology Enterprise Kent, META Group z Włoch i Turingen Innovative z Niemiec.

W jego ramach przygotowano:
- analizę porównawczą popytu na innowacje w Małopolsce
- przeprowadzono badania popytu oraz podaży na innowacje w regionie
- utworzono portal internetowy „Innowacyjność w Małopolsce”
- tworzono projekty pilotażowe: „Spotkania branżowe w Małopolsce”(współpraca między firmami a naukowcami) i „Badania Wzornictwo Przemysłowe w Małopolsce”(wśród przedsiębiorców i studentów)
- powołano Radę Innowacji (wspierającej innowacje w działaniach władz regionalnych etc)

Strona tytułowa raportu "Wzornictwo Przemysłowe w Małopolsce". / Fot. Łukasz MamicaNa podstawie badań ankietowych (Wzornictwo Przemysłowe w Małopolsce) prowadzonych w 2007 roku wśród 177 właścicieli firm działających w Małopolsce oraz 345 studentów uczelni wyższych wyszczególniono dwie grupy. W pierwszej znalazły się mikro oraz małe i średnie przedsiębiorstwa starające się o fundusze unijne w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Przedsiębiorczości w latach 2004-2006. Drugą grupę stanowiły przedsiębiorstwa, które starały się już o dotacje w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) również w przedziale 2004-2006.

Celem badań było sprawdzenie stanu wiedzy na temat wzornictwa przemysłowego, możliwego wpływu designu na konkurencyjność, i dzięki niemu na jego przewagę w gąszczu najróżniejszych firm.

Czym właściwie jest „industrial design”, czyli wzornictwo przemysłowe? Geneza sięga XVIII wieku, kiedy to miało ono łączyć w sobie zarówno wartości intelektualne jak i praktyczne przy udziale „nowych technologii”. Do dziś Międzynarodowa Rada Wzornictwa Przemysłowego definiuje je jako działalność o charakterze twórczym, mającym określić formalne wartości przedmiotów wytwarzanych przemysłowo. Produkty powinny mieć indywidualny charakter natomiast komercyjną formę, na tyle przystępną by była ona użyteczna a w końcu sprzedawana. Jest to sztuka stosowana lub jak kto woli użytkowa, dotycząca przedmiotów codziennego użytku.

Przeprowadzone badania ankietowe wyraźnie wskazały potrzebę utworzenia w Krakowie Centrum Designu (wzornictwa przemysłowego). Za takim działaniem opowiedziało się ponad 88 proc. badanych przedsiębiorstw i 78 proc. ankietowanych studentów. Słaba była wśród podmiotów gospodarczych znajomość firm oferujących usługi wzornictwa przemysłowego. Mimo iż 45 proc. firm zadeklarowało, że zna zakres oferty firm designerskich, to na pytanie o najbardziej znaną firmę oferującą tego typu usługi odpowiedzi pozytywnej udzielono tylko w czterech przypadkach. Ponad połowa ankietowanych firm (55 proc.) uważa jednak, że wzornictwo przemysłowe znacząco wpływa na atrakcyjność i poziom sprzedaży wytwarzanych wyrobów.

Raport można znaleźć na stronie: Krakowskiego Parku technologicznego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.