Facebook Google+ Twitter

Czy w Mszczonowie powstanie delfinarium? Pomysłowi sprzeciwia się 34 tys. internautów

Delfinarium w Mszczonowie budzi sporo emocji. Pomysł władz gminy, by stworzyć tego typu obiekt, napotkał na opór internautów. Do wydarzenia przeciwko delfinarium przyłączyło się 34 tys. osób.

https://flic.kr/p/bByiWA / Fot. Gordon Wrigley/CC BY 2.0Kiedy o ekologii i ochronie gatunków jest głośno, a kolejne kraje Unii wprowadzają zakazy przetrzymywania delfinów w niewoli, w Polsce rodzi się pomysł utworzenia delfinarium. Gmina Mszczonów wraz z inwestorem - Mazowieckim Centrum Edukacji i Ochrony Mórz - wspierają idee sprowadzenia do Polski wodnych ssaków. Mszczonów ma zamiar przekształcić termy, które posiada, w uzdrowisko. Delfinarium miałoby być jego częścią niezbędną do delfinoterapii - wspólnej pracy dzieci niepełnosprawnych i delfinów.

Poza leczniczą funkcją basenów z delfinami, władze miasta argumentują swój pomysł rozwojem gminy, wzrostem liczby turystów oraz powstaniem wielu nowych miejsc pracy. Jednak argumenty te nie przekonują wszystkich.

Przede wszystkim podważana jest skuteczność delfinoterapii, którą miasto uważa za najważniejszy cel. Przeciwnicy podnoszą argument, że kontakt człowieka z delfinem może przynieść lecznicze skutki, gdy obie strony tego kontaktu chcą, czerpią z niego przyjemność i co najważniejsze nie są do niego zmuszane. Ponadto nie zostało udowodnione, że praca z delfinami przynosi większe sukcesy niż z innymi zwierzętami, na przykład z psami.

Kolejnym argumentem przeciw powstaniu polskiego delfinarium jest fakt, że musiałoby ono być specjalnie przystosowane dla morskich zwierząt. Miasto położone w głębi lądu nie będzie mogło spełniać wszystkich warunków niezbędnych, by delfiny czuły się tam jak najlepiej. Wszystkie istniejące dotychczas delfinaria znajdują się na wybrzeżach i w miejscach, gdzie gatunek ten występuje naturalnie, co zapewnia stały obieg słonej wody i dostęp do świeżego pożywienia.

Opieka nad delfinami i delfinoterapia wymaga wykwalifikowanej kadry. Do takiej pracy potrzebni są ludzie, którzy dobrze się na tym znają i mają odpowiednie wykształcenie. Entuzjastyczne podejście do nowych miejsc zatrudnienia nie jest więc aż tak wskazane. Na pewno potrzebni będą też inni pracownicy, to fakt, jednak problemem może okazać się znalezienie w naszym kraju osób, które potrafią pracować z delfinami.

Na samym końcu warto dodać, że delfinoterapia to główny cel, ale zapewne nie jedyny. Delfiny prawdopodobnie będą spełniać również funkcję rekreacyjną i rozrywkową, co oznacza, że mogą być tresowane na potrzeby pokazów. Oprócz faktu, że zwierzęta te bardzo źle znoszą życie w niewoli, niebezpieczeństwem będzie dla nich stres związany z tresurą i treningami.

WWF Polska postanowiło zainterweniować w tej sprawie i utworzyć petycję oraz wydarzenie na Facebooku zachęcające do jej podpisania. Około 34 tysięcy osób zainteresowało się sprawą i dołączyło do wydarzenia.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Czytam dopiero teraz ten artykuł. To dylemat, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami wykazującymi pewne cechy odczuwania jak u ludzi. Trzymać słonie w niewoli? Delfiny? A może i ... konie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie dobry pomysł, ja jednak bym go zmodyfikował o dodatkowy basen z piraniami.
Bezdomni są z reguły za mało zmotywowani do takich prac, więc może zamiast nich proponuje trwale bezrobotnych. Urzędy Pracy będą mogły takich delikwentów wysyłać do pracy w Mszczonowie. Jeżeli bezrobotny wykazywał się za małym zaangażowaniem w udawaniu delfina to zostawałby wydelegowany do basenu z piraniami.
Dzięki dużej rotacji znacząco zmniejszyłoby się bezrobocie w Polsce. Element patologiczny zastałby wyeliminowany a nowi bezrobotni nie chcieliby się rejestrować.
Myślę , że znaleźli by się chętni aby oglądać show w piraniowym basenie. Bilety oczywiście nie mogą być tanie, bo to rozrywka zarezerwowana wyłącznie dla elit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przekonaliście mnie Państwo. Delfinarium w Mszczonowie to piramidalna głupota. Słuchając wypowiedzi osób zainteresowanych wiem, że w Polsce ludzie nie mają pieniędzy na rehabilitacje dzieci na koniu. A ten kto ma pieniądze zamiast do Mszczonowa pojedzie na rehabilitacje z delfinami do Francji czy Hiszpanii czyli tam gdzie są takie placówki dołączone do słonej wody z oceanu.
A dla Mszczonowa proponuje bezdomnego przebrać w struj delfina i też będzie rewelacja. Bezdomny będzie zawsze czysty, wykąpany, najedzony, mrożone ryby wystarczą a i rozbawieni turyści mogą dokarmiać fastfudem a wieczorem napoić piwem.
A z Unii Europejskiej popłyną wartko niczym słodka woda , pieniądze na programy wyjścia z bezdomności czy wykluczenia.
Wspaniały pomysł dla zielonej wyspy, nieprawdaż ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przeciwniczką tego pomysłu, Dla mnie to tak oczywiste, ze nawet nie będę tego uzasadniać...Panie Jadwiga i Grażyna zrobiły to za mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Delfiny w niewoli umierają młodo jak człowiek zmuszony do pracy po 67 roku życia. Więcej czasu poświecą się na uwagę losu zwierząt niż dla człowieka. Los zwierząt jest tak naprawdę drugorzędną sprawą o czym świadczy los psa u znanej działaczki ekologicznej i obrończyni praw zwierząt z Wrocławia.
Pisałem o wpływie ciepłej wody na proces rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Pewno jak zmusić konia lub psa ( co jest łatwiejsze) do kąpieli z pacjentami w ciepłej wodzie to metoda ta byłaby skuteczniejsza i przede wszystkim tańsza niż z delfinami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sumienie zatem czyste i możemy spać snem niemowlaka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Mszczonowie miałyby być zakupione delfiny w drugim pokoleniu niewoli, które i tak nie mogą wrócić na łono natury. To by chyba zamykało temat bo nikt nie będzie łapał delfinów, tylko z jednego basenu zostaną przewiezione do innego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według WWF przetrzymywanie delfinów w niewoli dla celów komercyjnych nie powinno mieć miejsca. Podkreślana jest wysoka śmiertelność i krótkie życie waleni w takich ośrodkach (w naturze mogą żyć nawet 50 lat, w niewoli od 4 do 10).
Szczególnie okrutne jest zamykanie tych zwierząt w ośrodkach położonych w głębi lądu ze sztuczną morską wodą, małymi basenami, karmienie ich rybami mrożonymi i zmuszanie do wykonywania sztuczek, stresujących treningów, hałaśliwych przedstawień. Wszystko to sprawia, że delfiny szybko gasną, tracą chęć życia i umierają.

"Według ekspertów z Whale and Dolphin Conservation nie ma twardych dowodów na to, że delfinoterapia daje lepsze rezultaty niż dogoterapia czy hipoterapia, które odbywają się z udziałem zwierząt przyzwyczajonych do częstych kontaktów z człowiekiem". /TVP.info/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł piramidalnie idiotyczny dla piramidalnego ignoranta.
Bardzo przepraszam, Pani Jadwiga wielokrotnie wykazała swoją ignorancje w komentarzach. Ma to też dobre strony ponieważ może nawiązać się jakakolwiek dyskusja.
Mam też zastrzeżenia do autora artykułu.
W artykule nie padło jakiekolwiek słowo o bardzo skutecznej i popularnej w bogatych krajach medycynie, rehabilitacji nazywanej balneologią.
Ogólnie chodzi o wpływ ciepła na organizm ludzki . To ciepło rozluźnia ściśnięte mięśnie , umożliwiając sprawniejsza pracę rehabilitanta. Dobre wyniki uzyskuje w najróżniejszych podkurczach , porażeniach mózgowych.
Praca wykorzystująca ciepło zwierząt psów czy koni nie jest tak skuteczna jak ciepła woda w której człowiek (pacjent) jest cały zanurzony.
Dlaczego zatem Mszczonów- o czym autor nie napisał wyraźnie w artykule.
Mszczonów jest jednym z nielicznych miast w Polsce wykorzystujących ciepłe wody geotermalne w ciepłownictwie komunalnym oraz w rekreacji . W mieście tym wybudowano odkryte baseny z ciepłą wodą geotermalną z których można korzystać przez cały rok nawet w mroźne dni. Mszczonów ma doskonałe położenie na obrzeżach aglomeracji Warszawskiej.

Uważam, że budowa delfinarium w Mszczonowie wykorzystujące wszystkie walory tego miejsca jest ciekawym pomysłem wartym rozważenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł piramidalnie idiotyczny. Miejsca pracy? Dla śródlądowych producentów morskiej
wody? Czy dla ekskluzywnej restauracji ze specjaloscią szefa kuchni "delfin a'la Mszczonów w trzech smakach"?
Delfinoterapia? A nie lepiej wpuścić do basenów rehabilitantów w gustownych kostiumach? A stadnina koni nie łaska?
Doprawdy, ośmiornice maja więcej rozumu od pomysłodawców tego koszmarnego projektu.

Idą podpisać petycje przeciw!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.