Facebook Google+ Twitter

Czy w Polsce były tajne ośrodki CIA?

- Myślę, że to było w Polsce. To tu najintensywniej nas przesłuchiwano - powiedział Khalid Szejk Mohammed, niegdyś przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA, dziś - w Guantanamo.

Uczestnicy happeningu Amnesty International w Łodzi Przeciwko stosowaniu tortur w wojnie z terroryzmem protestowało w kwietniu Łodzi kilkudziesięciu działaczy Amnesty International z całej Polski. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiW kwietniu bieżącego roku do prasy wyciekł raport Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, w którym zawarto wzajemnie potwierdzające się opisy tortur i poniżania 14 wysokiej rangi więźniów, do których dojść miało w tajnych więzieniach CIA. Jeden z zatrzymanych w sprawie zamachów z 11 września 2001 roku tak opisuje swoje przeżycia:
"Raz dostałem butelkę wody, z której zapomniano zdjąć etykietę. Oczytałem na niej adres internetowy kończący się domeną „.pl”. Również system centralnego ogrzewania był bardzo staroświecki, czego spodziewałbym się w kraju należącym niegdyś do grupy państw komunistycznych."

Khalid Szejk Mohammed zeznał później przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, że był kilkakrotnie podtapianym a także dotkliwie pobity. Pozbawiano go snu i ubrania, na wiele godzin skuwano w pozycji stojącej, uderzano jego głową w mur. Reszta więźniów wspomina o zmuszaniu do ciągłego słuchania bardzo głośnej muzyki i przetrzymywaniu w klaustrofobicznych pomieszczeniach.

W marcu 2008 roku Prokuratura Stołeczna w Warszawie wszczęła postępowanie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z działalnością CIA na terenie Polski, przekazując kilka miesięcy później prowadzenie sprawy do Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej z priorytetem najwyższej wagi.

Niedawno organizacja Amnesty International zaapelowała do Donalda Tuska o ujawnienie metodologii prowadzonego śledztwa i jego rezultatów, lecz w odpowiedzi na wniosek Prokuratura uznała, że wyniki dochodzenia nie będą podawane do publicznej wiadomości, gdyż są one uznane za tajemnicę państwową.

Źródła: Amnesty International; PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jakoś nie wierzę w tajne więzienia CIA na terenie RP. Po co Amerykanie mieliby je u nas organizować, skoro mają swoje bazy w krajach, gdzie przestrzeganie praw człowieka nie jest priorytetem (np. w Egipcie) i wykrycie tortur nie jest też takie proste. Poza tym gdyby już ci więźniowie mieliby być przewiezieni do Europy, to czy nie lepszym miejscem (parząc logicznie) byłyby np. bazy w Niemczech? Po co ryzykować korzystając z cudzych obiektów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.