Facebook Google+ Twitter

Czy w Polsce chronimy praw zwierząt?

Współautorzy: Grzegorz Stachowiak

Najczęściej łamane prawa zwierząt w Polsce. Czy coś się w końcu zmieni w tej sprawie?

Pies najlepszy przyjaciel człowieka. / Fot. Artur Janic / Fot. W24Od stycznia 2012 roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt. Co ona zmienia? Nie będzie można handlować zwierzętami na bazarach oraz trzymać psa nie więcej niż 12 godzin na uwięzi. Za zabicie zwierzęcia będzie groziła kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2; jeśli czyn zostanie dokonany ze szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść do 3 lat pozbawienia wolności.

Przytoczmy wam kilka sytuacji, jakie dotyczą spraw zwierząt:

Najsmutniejsza historia dotyczy kotów
Kiedy samice urodzą się kocięta, niektórzy ludzie, żeby pozbyć się problemu, po prostu je topią.

Kwestia porzucania psów
Najczęściej dzieje się to latem. Ludzie jadą na wakacje i gdzieś na drugim końcu kraju w lesie, przywiązują psa do drzewa i odjeżdżają. Jak pies będzie miał "szczęście" i ktoś go odnajdzie, to przeżyje.

Inna sprawa, co według nas jest głupotą, dotyczy tak zwanych ras niebezpiecznych. To, jak się twój pies zachowuje - obojętnie, czy to będzie mały kundel, czy owiany złą sławą Pitbull - zależy wyłącznie od ciebie i jak go wychowasz.

Na szczęście są również historie pozytywne - tak jak tam, w której ludzie dają dom bezdomnemu psu. Pewien starszy pan wybrał do lasy na grzyby. Zauważył nagle, że wielki owczarek niemiecki biegnie w jego kierunku. Starszy pan się wystraszył, ale okazało się, że przerażenie było zbyteczne - pies zaczął merdać wesoło ogonem i skakał z radości. Mężczyzna postanowił wrócić do domu, ale pies poszedł za nim. Starszy pan przeszedł się z psem po okolicznych domach, spytać, czy mieszkańcy kojarzą zwierzę i czy znają jego właściciela. Nie uzyskał twierdzącej odpowiedzi na swoje pytania. Podjął więc decyzję, że przygarnie go.

Co według nas należy zmienić? Powinno się powołać w komórkach policji wydział, który zajmowałby się sprawami zwierząt. Sądy powinny być bezwzględne w karaniu tego typu przestępstw. Według nas kara pozbawienia wolności do lat 3 jest za mała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

szczepan
  • szczepan
  • 03.02.2012 06:34

W okolicę mojego domu przywieziono już wiele psów a jednego nawet przywiązano do drzewa. Wszystkim znalazłem nowy dom i różną jak się dziś okazuje przyszłość. Niestety ale trzy psiaki bardzo szybko okazały się zbyt agresywne więc zostały nu mnie. Nie stać mnie na drogie kojce i z niemałym wysiłkiem zapewniam im porządny posiłek. Zdążyliśmy się razem zestarzeć i wzajemnie pokochać. Cóż kiedy gminna skrzywiona ekonomia może doprowadzić do bezdomności moich przyjaciół. Uogólniając - czemu muszę płacić podatki na państwowość, która staje się rozbójnikiem. Czy nowy wydział Policji służący ochronie zwierząt nie pogłębi kryzysu, czy pozwoli żyć nieszczęśnikom, czy zastąpi tzw rozsądek. Może jednak lekcje miłości ucywilizowały by świat urzędników i zwykłych zjadaczy chleba. Nie trzeba od razu kochać wystarczy być, pozwolić istnieć. Czym skorupka za młodu nasiąknie ....................

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Kowalska
  • Krystyna Kowalska
  • 18.01.2012 02:30

Według mnie zamiast tworzenia wydziałow w policji Stworzyć coś takiego jak zaklada obecnie dyskutowany projekt obywatelski nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Część założeń jest bardzo słuszna. Chodzi mi o znakowanie / czipowanie/ psów, rejestrowanie hodowli jako działalności gospodarczej zarówno tych z rodowodem jak i bez. Dorzuciłabym zakaz wiązania na łańcuchu lub zamykania w kojcu szczeniąt do roku. Większość wychowanych psów w ten sposób prawdopodobnie nie musiałaby być wiązana czy zamykana. Skończyłoby się porzucanie zwierząt. Należy też propagować sterylizację. Przede wszystkim musi zmienić się mentalność ludzi a to nie dzieje się z dnia na dzień. Obecna ustawa z wielu ludzi czyni na starcie przestępców. Nikt nie odda szczeniaka za darmo jeśli wychowa go na drogiej karmie i zapewni mu opiekę weterynarza czyli odrobaczenia i szczepienia. Niestety te usługi są bardzo drogie. Ludzie będą sprzedawali i kupowali tyle że obejdą prawo czyli nielegalnie. W ten sposób ustawa tworzy społeczeństwo przestępców. W sąsiednich krajach takie kuriozalne prawo nie obowiązuje ale znakowanie i sterylizacja owszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiem tak: Pomysł z powołaniem specjalnych wydziałów w strukturach Policji teoretycznie jest może i słuszny, ale nie zrealizowania. Podstawowe komórki policyjne (rewiry dzielnicowych), mające służyć kontaktom z obywatelami, są likwidowane ze względów oszczędnościowych. Przynajmniej tak dzieje się w Łodzi.To po pierwsze. Po drugie zaś - dopóki społeczeństwo będzie tkwiło w przekonaniu, że zwierzę jest rzeczą, a nie istotą czującą, nawet wysokie kary za znęcanie się nad zwierzętami niewiele zmienią w tej materii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.