Facebook Google+ Twitter

Czy w Poznaniu powstaną przystanki wiedeńskie? Nowy pomysł ZTM

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu opracował projekt przystanków wiedeńskich. To rodzaj wysepki położonej w jezdni i podniesionej do poziomu chodnika. Takie przystanki funkcjonują już w Krakowie.

Wizualizacja przykładowego przystanku wiedeńskiego przy Szpitalu HCP. Zdjęcie opublikowane za zgodą Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. / Fot. Zarząd Transportu Miejskiego w PoznaniuPierwszy przystanek wiedeński powstał w stolicy Austrii, stąd pochodzi jego nazwa. To inaczej wysepka, podniesiona do poziomu chodnika, wybudowana na jezdni. Ułatwia dostęp i poprawia bezpieczeństwo pasażerów wsiadających i wysiadających z pojazdu komunikacji miejskiej. Pojazdy kołowe pokonują te wysepki za pomocą ramp zamontowanych na początku i na końcu. Metoda ta jest popularna w całej Europie. Przykładem również jest nasz kraj, gdzie w Krakowie stosowane są już takie przystanki.

Przystanki wiedeńskie mogą być zastosowane, gdy torowisko położone jest w jezdni i gdy nie można zbudować klasycznej wysepki. Przykładem takiego torowiska, może być ulica 28 czerwca 1956 przy szpitalu HCP.

Zarząd Transportu Miejskiego opracował projekt przystanków wiedeńskich. Oczywiście są to dopiero plany, które na razie są dyskutowane. Projekt zakłada budowę 25 wysepek w różnych dzielnicach miasta, między innym na Starym Mieście i Wildzie. Dokładną lokalizacje przystanków można zobaczyć na oficjalnej mapie projektu. Pierwsze powstaną na ulicy 28 czerwca 1956 i na ulicy Gwarnej. Możliwe, że powstanie również nowy przystanek na ulicy Kórnickiej w kierunku mostu św. Rocha. Jest on bardzo potrzebny, ale nie można tam wybudować klasycznej wysepki ze względu na brak miejsca.

Planowana lokalizacja przystanków wiedeńskich w Poznaniu - mapa
Czy przystanki wiedeńskie będą bezpieczne dla pasażerów? Przeczytasz na następnej stronie[/b]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Sławku, nie dziękuje żeby nie zapeszyć:) Staram się żeby moje artykuły były ciekawe i na temat. Pozytywne opinie zachęcają mnie do jeszcze lepszej pracy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, to wszystko zmienia...bo na tej fotce jest podniesiona i podjazdu nie widać. Świetne artykuły Pan pisze (krótko, zwięźle i na temat) i jeszcze jaki młody...nie będę dłużej "kadził", żeby nie zapeszyć...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławku, te przystanki są na razie w fazie projektu, ale z tego co wiem mają być zrównane poziomem z chodnikiem. Wysepki będą wybudowane na jezdni. Mam nadzieję, że w zimie będą odśnieżane częściej niż ulice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateusu, takie podniesione wysepki na przystankach, ja je rozumiem, mają poprawić wsiadanie, wysiadanie i nie tylko...ale na nie trzeba wejść i czasami wjechać wózkiem dziecinnym i inwalidzkim. Jak rozwiązany jest sam podjazd? A jeszcze idzie zima to jak go nie posypią, można na nim "orła wywinąć"...ciekawe (?)...Obym się mylił...Podrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Panie Andrzeju, ja już wiedziałem wczoraj, ale czekałem na oficjalne materiały ZTM Poznań i dopiero dzisiaj przygotowałem tekst i otrzymałem mapę, bez której ten artykuł byłby nieciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.