Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21343 miejsce

Czy w Poznaniu powstanie "superuniwersytet"?

Władze pięciu największych uczelni w Poznaniu zastanawiają się nad połączeniem placówek w jeden uniwersytet. W ten sposób wielka naukowa placówka wzmocni pozycję w międzynarodowych rankingach, przyciągnie większą liczbę studentów z zagranicy, a także wzrośnie jej potencjał badawczy.

Wydział Matematyki i Informatyki UAM / Fot. Klapi, GNU 1.2Jak poinformował serwis Gazeta.pl rozmowy prowadzą władze: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak uważa, że jedna wielka konfederacja uczelni pozwoli więcej zyskać od świata i pozyskać dla świata.


Collegium Stomatologicum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu / Fot. Wyglif, Domena PublicznaPołączenie pięciu szkół wyższych daje wiele korzyści. Przede wszystkich stworzone mogą zostać nowe kierunki studiów. Ponadto uczelnia zdobywałaby dużo więcej grantów na interdyscyplinarne badania, a "superuniwersytet" zajmowałby wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach naukowych. Jednym z takich rankingów jest tzw. lista szanghajska, która zawiera ranking 500 najlepszych uczelni na świecie. Listę każdego roku ogłasza Uniwersytet Shanghai Jaio. Jeszcze nigdy w tym rankingu nie znalazła się żadna poznańska uczelnia. Dzięki połączeniu szkół znalezienie się na takiej liście byłoby tylko formalnością.

Centrum Wykładowo-Konferencyjne Politechniki Poznańskiej / Fot. Radomil, GNU 1.2Pomysłodawcami połączenia poznańskich uczelni są władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Władze pozostałych uczelni mają różne zdanie w tej kwestii. Rektor Uniwersytetu Medycznego uważa, że wielu pracowników może stracić pracę, ponieważ i UAM i Uniwersytet Medyczny prowadzą takie same zakłady, choćby chemii, pedagogiki czy socjologii. Władze politechniki uważają, że scalenie tak dużych uczelni nie jest wcale łatwym procesem. Każda z uczelni ma swoje tradycje, a te będzie trudno zmienić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Poznaniak
Nie wiem, czy jest sens budowania wielkiego kampusu. Po pierwsze musiałby powstać na obrzeżach miasta, a po drugie np. UAM posiada wiele nowych dobrze wyposażonych obiektów, w których można się bez problemu kształcić. Są oczywiście budynki, które widokiem odstraszają (np. wydział historyczny), ale to będzie kwestia dobrej organizacji, jeśli do fuzji kiedyś dojdzie. Budowa kampusu równa się ogromne koszty, a fuzja docelowo ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Poznaniak
  • Poznaniak
  • 28.10.2011 00:01

Pomysł jest dobry, ale moim zdaniem w takim przypadku uczelnie które się połączą musiałyby stworzyć jeden wielki kampus akademicki. W ten sposób wiele budynków, w tym nowych obiektów, należących np. do UAM czy AE stanie się bezużytecznych, a stworzenie ogromnego kampusu pochłonie ogromne koszty...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze - to nie "Władze pięciu największych uczelni w Poznaniu zastanawiają się nad połączeniem placówek w jeden uniwersytet", a jedynie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza kolejny raz próbuje wykosić konkurencję.
Po drugie - władze uczelni to senaty, a z artykułu wynika, że to tylko opinie organów jednoosobowych lub ich zastępców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.