Facebook Google+ Twitter

Czy w Poznaniu wzrosną podatki?

6 listopada poznańscy radni zdecydują, czy wzrosną podatki. Podczas dzisiejszej sesji zajmą się uchwałami o zwiększeniu stawek lokalnych podatków od psa, od nieruchomości i od środków transportu.

Jak poinformował Przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz podczas poniedziałkowej konferencji, o której informuje gazeta.pl, na tej sesji miejscy radni muszą się zająć stawkami lokalnych podatków, bo bez tego nie będzie można skonstruować projektu przyszłorocznego budżetu dla Poznania.

Urzędnicy proponują wzrost podatków na maksymalnym poziomie. Kontrowersje na pewno budzi fakt, że radni chcą uchwalić wyższy podatek za posiadanie psa. I tak opłata nie jest niska i wynosi 55 zł, ale ma wzrosnąć do 90 zł. Jak uważa Grzegorz Ganowicz, już i tak jest problem ze ściągalnością opłat od właścicieli psów. Możliwe, że część radnych zgodzi się tylko na podwyżkę podatku od psa, na poziomie inflacyjnym.

W mojej opinii, zwiększenie podatków i tak nie przyniesie większej ilości pieniędzy w budżecie Poznania, bo bardzo możliwe jest, że jeszcze więcej osób nie będzie płacić za swojego pupila. Jeśli poznaniak ukończył 65 lat, jest zwolniony z opodatkowania swojego psa. Oczywiście występuje tu warunek, że ten mieszkaniec musi posiadać tylko jednego psa w swoim gospodarstwie domowym. Także osoby niepełnosprawne są zwolnione z płacenia podatków za psa.

Radni podczas sesji podejmą decyzję, czy wprowadzić opłaty za umieszczenie reklam na przystankach komunikacji miejskiej. Przewodniczący Rady uważa, że takie opłaty wprowadziły już inne miasta. Dlaczego Poznań ma nie wprowadzić takich samych opłat? - pytał retorycznie.

W programie wtorkowej sesji znalazły się także dwie inne uchwały, tym razem ważne dla mieszkańców miasta. Pierwsza ma dotyczyć programu "Poznań PRO Rodzina - promocji, rozwoju i ochrony rodzin wielodzietnych". Uchwała ta ma zadecydować czy wielodzietne rodziny, czyli te z przynajmniej trójką dzieci, dostaną wsparcie. Przykładem takiego wsparcia ma być specjalna karta wielodzietnej rodziny, uprawniająca do ulg i zniżek w instytucjach kultury, miejscach rekreacji oraz na przejazdy komunikacją miejską. Zmotoryzowane rodziny wielodzietne będą miały możliwość korzystania z buspasów. W przyszłości podobną kartę mają otrzymać poznańscy seniorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.