Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1682 miejsce

Czy w Skale odwołają burmistrza?

14 marca mieszkańcy miasta i gminy Skała zdecydują w referendum, czy chcą odwołać ze stanowiska burmistrza Roberta Jakubka. Ludzie szczególnie zależni od burmistrza boją się pójść do urn bo wieść niesie, że burmistrz sprawdzi listy.

Zdjęcie plakatu wydanego przez społeczny komitet / Fot. Lesław AdamczykInicjatorzy referendum nie ukrywają satysfakcji. Przytaczają historię Joanny Leśniak, byłej wiceprezes ZUS-u, która kierowała Piwniczną Zdrój dzięki miejscowemu fotografowi Nikodemowi Wnękowi. Leśniak jako pierwszy burmistrz z Małopolski straciła stanowisko w drodze referendum.

Inicjatorzy referendum mają nadzieję, że gmina Skała będzie drugą gminą, w której referendum przyniesie pozytywny skutek. Twierdzą, że burmistrz źle zarządza gminą. Z jednego konfliktu wchodzi w następny. Był konflikt z gimnazjum i z kierownikiem Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej, jest z dyrekcją Ojcowskiego Parku Narodowego.

Kolejne zarzuty to: brak merytorycznego przygotowania i nieumiejętne zarządzanie gminą, co działa na szkodę społeczności gminy. Brak dobrej woli w realizowaniu ustaleń Rady Miasta i Gminy Skała dotyczących relacji pomiędzy urzędem a mieszkańcami. Doprowadzenie do konfliktu między urzędem a jednostkami administracji publicznej i nadmierne rozbudowanie administracji gminy, zmiany radców prawnych i sekretarzy.

Inicjatorzy referendum niepokoją się, że gmina jest zadłużona na wiele milionów, a w tym roku bierze kolejny kredyt w wysokości 1,4 mln zł. Zostanie on przeznaczony na budowę kanalizacji w trzech miejscowościach: Szczodrkowicach, Rzeplinie i Przybysławicach. Inwestycja już trwa i zostanie zakończona w przyszłym roku. W budżecie gminy na tegoroczny etap prac zarezerwowano ponad 2 mln zł. Gmina spłaci zaciągnięty kredyt w latach 2012-2015 i to najbardziej martwi inicjatorów referendum.

Burmistrz kontratakuje mówiąc, że referendum będzie kosztować 25 tys. złotych na co inicjatorzy odpowiadają, że jeśli burmistrz zostanie odwołany gmina zyska więcej. Jaki będzie wynik tej walki dowiemy się 14 marca 2010 roku. Na razie w sondzie w "Kronikarzu gminy Skała i gmin sąsiednich" pt. "Czy ufasz burmistrzowi" 64 proc. czytelników odpowiedziało tak,
35 proc. nie.

Sonda i więcej na temat referendum w Skale kronikarz.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

aktualna sonda 60 tak 40 nie -http://kronikarz.org.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lesławie, referendum - z sondy widzę że mieszkańcy ufają Burmistrzowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje pierwsze pytanie, Kto tego pana wybrał na tak ważne stanowisko. Czy żbyście do tej pory nie trafili na człowieka odpowiedzialnego, godnego zaufania, który rządził by przez wiele lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktualny wynik sond:Kronikarz gminy Skała i gmin sąsiednich - Pytanie: Czy ufasz burmistrzowi ? Tak 84% Nie15% Nie wiem 2%
http://kronikarz.org.pl/
Aktualny wynik ankiety Radia Skała-Odwołać burmistrza!Już wystarczająco straciliśmy pieniędzy! 92% Słuchaczy
Nie odwołujcie, przecież bez niego Gmina się już nie podniesie. 0% Słuchaczy
Nie mam zdania 8% Słuchaczy
http://www.radioskala.info/news.php

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ot dla przykładu, w Nowogardzie wszystkiego brakuje a burmistrz umarza podatki w setkach tysięcy zł :
"Ten chwyt udał się w 100%. Jak uciekają z PO, to do PiS i nie ma strat elektoratu i robią kasę na potęgę. W Nowogardzie Burmistrz Zięba umorzył dług z tytułu należnego podatku posłowi Bondzie w wysokości 230 tys zł w momencie gdy prokuratura robi dochodzenie w sprawie zaginięcia 37000000 kg zboża (37tysiecy ton!) i sprawa idzie w kierunku przedawnienia. Żadnych hamulców!
Nie dość tego. Dochodzenie dalej się ciągnie a burmistrz następnemu koledze umorzył 400000000 zł (400 tysięcy zł) należnego podatku od nieruchomości! To wszystko jest chore!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkańcy gminy powinni najpierw sprawdzić jakich umorzeń należnych podatków od posiadanych nieruchomości dokonał burmistrz i po tym będzie wiadomo co to za typ człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas zakończyć kadencyjność wójtów,burmistrzów ,prezydentów....http://www.youtube.com/watch?v=hT36wK9lK3E

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieść, obawy i demokracja. Zbyt dużo czasu poświęca się plotkom i domysłom. Społeczeństwa gminne mają świadomość o swoich rajcach taką jaką frekwencję w wyborach. Jeżeli była np. 30 %, to słabo jest. Ktoś musiał się narazić, albo przygotowuje sobie miejsce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wśród organizatorów referndeum jest może ktoś, kto przegrał z burmistrzem w wyborach?
Sonda wskazuje na to, że wiekszość mieszkańców burmistrza popiera.
Powinni więc iść na referendum i dać temu wyraz.
Co to znaczy "ludzie szczególnie zależni od burmistrza boją sie..." - boją się bo organizują referendum, czy boją się, bo kopią pod nim dołki i nie maja odwagi iść na referendum?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo ciekawy, jednak nie odzwierciedla w pełni nastrojów jakie panują wśród społeczeństwa. Problem odwołania burmistrza Jakubka był poruszany, już dwa lata temu. Grożono mu, straszono wywiezieniem na taczkach, jednak dziś znalazł się ktoś, kto w sposób demokratyczny daje szansę mieszkańcom odpowiedzieć : czy odwołać, czy zostawić burmistrza na swoim stanowisku. Za referendum opowiedziała się ogromna większość mieszkańców Gminy, więc dajmy im szansę opowiedzieć się w sposób cywilizowany podczas referendum zarządzonego na 14 marca 2010. Społeczeństwo wybiera, społeczeństwo niech odwołuje, dajmy im szansę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.