Facebook Google+ Twitter

Czy w Słubicach wyrugują język niemiecki ze szkół?

W Słubicach (Lubuskie) samorządowcy chcą drastycznie ograniczyć naukę języka niemieckiego w szkołach podstawowych, preferując język angielski. - To dywersja! - oburzają się rodzice uczniów. Władze kontratakują: - Spokojnie, decyzje leżą w rękach dyrektorów szkół.

Informacja o drastycznych cięciach godzin nauczania języka nienieckiego w szkołach podstawowych na słubickim bruku rozpowszechniła się lotem błyskawicy. Larum podnieśli nauczyciele, którzy wyszperali w oświatowych planach budżetowych samorządu, że urodziła się koncepcja drastycznych cięć godzin nauki niemieckiego. Władze pragną bowiem preferować naukę języka angielskiego.

- Nauka języka niemieckiego, co jak co, ale w mieście graniczącym z Niemcami powinna być priorytetem! - chóralnie mówią rodzice uczniów. - Państwo polskie, jak dotąd, nie potrafi zapewnić młodym ludziom pracy – dorzucają kolejne argumenty za utrzymaniem dotychczasowych godzin lekcyjnych niemieckiego. - Teraz poprzez ograniczenie godzin, pragnie się uniemożliwić młodzieży wyjazd do Niemiec do godziwej pracy!

Ton spokojniejszy wypowiedziom rozżalonych mieszkańców próbują zasiać lokalne władze.

- Nie ma tutaj żadnej dywersji, żadnego wyrugowania, żadnych arbitralnych decyzji! -
mówi dla Wiadomości24pl. jeden z pracowników Wydziału Edukacji w słubickim ratuszu.

- Przecież to nie my, a dyrektorzy szkół zadecydują od nowego roku szkolnego, czy w ich placówkach będą nadal dodatkowe lekcje języka niemieckiego - pragnie wyjaśnić zamieszanie zastępca burmistrza Piotr Łuczyński.

Liderzy ratusza ponadto podpierają się wcześniejszymi opiniami mieszkańców Słubic, którzy zapragnęli, aby w mieście wiodącym językiem w nauczaniu był język angielski, podobnie jak w całej Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Waldek
  • Waldek
  • 11.06.2011 00:29

Pani Joanno Czupryna popieram Panią ale warto być pragmatykiem .
W dzisiejszych czasach znacznie popularniejszym językiem jest język angielski .Z Chińczykiem pogadasz ale w angielskim Z Włochem w angielskim .Z Niemcem czy Skandynawem w angielskim.Warto dodatkowo umieć np.hiszpański , rosyjski czy niemiecki ale na ten czas to dominujacym jest angielski ,hiszpański.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam wrażenie, że od angielskiego i tak się nie ucieknie w przyszłości :) Będzie w liceum, na studiach..., przecież na pewno niektórzy wyjadą ze Słubic. Byłam ostatnim rocznikiem, który uczył się obowiązkowo języka rosyjskiego w szkole, a dzisiaj tak naprawdę znam język niemiecki (pochodzę z Zielonej Góry) i nadrabiam zaległości w angielskim, który w moim przypadku był zawsze tym drugim, nieco zaniedbanym językiem. Myślę jednak, że gdybym uczyła się tylko angielskiego w młodości to na tym bym poprzestała, z wygody... Już teraz młode pokolenie, które wstępuje na rynek pracy w większości zna angielski i nie jest to wyróżnik w CV. Dzieci i młodzież ze Słubic mają tą dogodność, że kontakt z "żywym" językiem jest tuż za rzeką..., wystarczy pójść do sklepu (nie marketu), by przećwiczyć swoje umiejętności :) Angielskiego zdążą się nauczyć, to prostszy język...

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Czuję moc w Słubicach! - wykrzyczała na dzisiejszym spotkaniu z mieszkańcami wojewoda Halina Hatka. - Koncepcję rozwoju gminy ma burmistrz. Będę pilnowała, aby gmina otrzymała pieniądze z rządowych projektów - dodawała. Zadłużenie gminy wynosi blisko 80 procent w stosunku do dochodów. Ster rządów jest w rękach ugrupowania PO. Nie załagodziła bulgotania w sferze, czy nauka języka niemieckiego nadal będzie w przygranicznym mieście wiodąca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldek
  • Waldek
  • 10.06.2011 16:54

Jestem za tym aby był j. niemiecki w szkole ale .Jest mały szkopuł Niemiec doskonale posługuje się językiem również angielskim ,więc w czy problem ?Z Rosjaninem bez problemów dogadamy sie w jeżyku angielskim a rosyjski i niemiecki jest czeto ale językiem drugim .!Znam w mowie i piśmie język rosyjski i niemiecki a to nie równa się znać język angielski !Znam to z własnego przykładu .Bardzo przydaje się język rosyjski ale tylko wówczas gdy chcemy wzbudzić u rosyjskojęzycznych większy szacunek i do większej uwagi ale to nie jest konieczne .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 10.06.2011 13:59

"czy w ich placówkach"...jakie "ich" to teraz dyrektorzy szkół są ich właścicielami? Oni, nie rodzice, będą decydowaćo tym, czego mają się uczyć dzieci? Czy w Polsce rzeczywiście umarł Stalin?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.