Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8384 miejsce

Czy w Tarnowie powstanie Muzeum Życia Żydów?

Gdy wenecki biznesmen w czasie remontu zakupionej przez siebie w Tarnowie kamienicy odnalazł w piwnicach ukrytą w czasie wojny przez żydowskich właścicieli biżuterię, doszedł do wniosku, że w budynku tym powinno powstać muzeum Żydów.

Odnowione przez Renato kamienice - po prawej stronie. / Fot. Marek CiesielczykWłoch Renato Rossetto był 30 lat temu współwłaścicielem hotelu Venezia w podweneckim Mestre. Wówczas to poznał Małgosię z Tarnowa. Polsko-włoskie małżeństwo przeprowadziło się do Tarnowa, gdzie Renato nabył dwie zabytkowe kamienice przy renesansowym Rynku.

W czasie remontu, w jednej z piwnic robotnicy odnaleźli w ścianie biżuterię oraz trochę dolarów, które prawdopodobnie zostały tu ukryte w czasie wojny przez byłych właścicieli kamienicy, żydowską rodzinę Postrongów. 65 lat temu Niemcy zamordowali całą tę rodzinę na tarnowskim Rynku.

Przed wojną Tarnów był czwartym w Polsce miastem, jeśli chodzi o liczbę Żydów (po Lwowie, Krakowie i Stanisławowie). Stanowili oni połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa (20-25 tysięcy). Prawie wszyscy zostali zamordowani przez Niemców. Na początku okupacji hitlerowcy zniszczyli ok. 40 synagog i żydowskich domów modlitwy w tym mieście.

Włoski tarnowianin z Wenecji, Renato Rossetto najpierw chciał w wyremontowanych przez siebie zabytkowych kamienicach przy pięknym Rynku uruchomić hotel lub jakieś sklepy. Gdy odkrył w murach piwnicy ukryte tu przez zamordowaną rodzinę żydowską kosztowności, zmienił zdanie. Jego marzeniem jest, by powstało tu muzeum żydowskie. Nie muzeum holokaustu, lecz Muzeum Życia Żydów. Pierwszym eksponatem mogłaby być np. biżuteria odnaleziona w podziemiach kamienicy.

Zabezpieczone ruiny synagogi, zburzonej przez Niemców / Fot. Marek CiesielczykRenato liczy na pomoc światowych organizacji żydowskich, państwa Izrael oraz lokalnych władz. Do dyspozycji muzeum oddaje za darmo dwie kamienice. Chciałby, aby wypełniły się eksponatami, obrazującymi życie Żydów tarnowskich i nie tylko. Szczycący się wielokulturowym charakterem Tarnów zyskałby w ten sposób wyjątkowy obiekt, który mogłyby odwiedzać liczne wycieczki Żydów, przybywających tu nie tylko z Izraela, ale także z USA.

ZOBACZ:
- Cmentarz żydowski w Tarnowie:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/31310.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/31307.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.