Facebook Google+ Twitter

Czy w walce o klienta wszystkie chwyty są dozwolone?

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-09-28 09:25

PZU naskarżyło na konkurentów, że zmówili się i chcą podnieść komunikacyjną składkę ubezpieczeniową. To skutek tzw. podatku Religi.

Przepisy o specjalnym haraczu nałożonym na firmy ubezpieczeniowe wejdą w życie już w najbliższy Minister zdrowia Zbigniew Religa (L) rozmawia z ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem (P) przed posiedzeniem rządu, 25 bm. w Warszawie. / Fot. PAP/Tomasz Gzellponiedziałek. Towarzystwa będą musiały oddać do kasy państwa 12 proc. zebranych pieniędzy z komunikacyjnego OC.

Minister zdrowia Zbigniew Religa chce przeznaczyć te środki na leczenie ofiar wypadków drogowych. Nie wiadomo, czy zrealizuje swój plan, bo Platforma Obywatelska zaskarżyła ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego.

Urząd bada


Kiedy parlament przyjmował nowe rozwiązanie, towarzystwa ostrzegały, że skutkiem będzie podwyżka składki, bo na samych obowiązkowych ubezpieczeniach prawie nikt z nich nie zarabia. Straty odbijają sobie dzięki autocasco.
Właściwie zyski z OC ma jedynie PZU, które sprzedaje co drugą polisę komunikacyjną w Polsce. Przy tak ogromnej skali działalności, koszty rozkładają się inaczej, niż w przypadku mniejszych firm. Dla nich podatek Religi może oznaczać kłopoty finansowe i wypadnięcie z rynku.
Konkurencja jest ostra, więc nikt się nie dziwi, że PZU zareagowało donosem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zawiadomienie, że osiem firm chce jednocześnie podnieść składkę OC wpłynęło kilka dni temu.
– Nasi specjaliści analizują jego treść. Jeśli uznają, że są przesłanki, to zostanie wszczęte postępowanie antymonopolowe – mówi Konrad Gruner z UOKiK.
Według niego, wystarczy do tego sam zamiar podniesienia cen, nawet jeżeli stawki jeszcze nie wzrosły. Teoretycznie kara może być dotkliwa i sięgać 10 proc. przychodów firmy w poprzednim roku.

Bez podsłuchów


Jak PZU wpadło na trop zmowy? Nie były do tego potrzebne żadne podsłuchy i ukryte kamery. Polska Izba Ubezpieczeń, zrzeszająca firmy z tej branży, rozesłała ankietę z pytaniem, czy jej członkowie zamierzają podnieść poziom składek w związku z podatkiem Religi.
Osiem firm przyznało, że podwyżka może przekroczyć 10 proc., co w przypadku przeciętnej polisy oznacza wzrost o ok. 200 zł. W PZU uznano, że taka zgodność może świadczyć o tym, że konkurenci porozumieli się ze sobą.
Na pierwszy rzut oka największa polska firma ubezpieczeniowa występuje w roli obrońcy interesów kierowców. Niezależni eksperci wskazują jednak, że wykoszenie przez PZU konkurencji może mieć w dalszej perspektywie nieprzyjemne skutki dla posiadaczy pojazdów. Główny gracz na rynku ubezpieczeń podyktuje bowiem wtedy znacznie wyższe ceny.

Kara za brak OC


Jeśli drogówka podczas kontroli stwierdzi brak ubezpieczenia OC, to kara wyniesie 100 euro w przeliczeniu na złotówki już przy jednodniowej zwłoce. Jazda bez OC do tygodnia oznacza wydatek 250 euro, a dłużej – 500 euro. Do tego dochodzi koszt polisy wraz z karnymi odsetkami.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.