Facebook Google+ Twitter

Czy Warszawa zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016?

Do drugiego etapu konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zakwalifikowały się Warszawa, Wrocław, Lublin, Katowice, Gdańsk. Zabrakło Łodzi, miasta, które najczęściej typowały media.

Przedstawiciele Wrocławia, prezydent Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciel Katowic, prezydent Lublina Adam Wasilewski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. / Fot. PAP/Paweł Kula12 i 13 października w Teatrze Wielkim w Warszawie zaprezentowało się 11 polskich miast, które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Po prezentacjach, międzynarodowa komisja selekcyjna, w której skład wchodziło sześciu ekspertów nominowanych przez ministra kultury oraz siedmiu ekspertów z Unii Europejskiej, zadawała pytania. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się Warszawa, Wrocław, Lublin, Katowice, Gdańsk.

Kolejny etap odbędzie się w czerwcu/lipcu 2011 roku - Komisja Selekcyjna wyłoni wtedy jedno miasto. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej poznamy w 2012 roku.

Jak podaje serwis wiadomosci.gazeta.pl, miasto, które otrzyma upragniony tytuł, dostanie nagrodę w wysokości 1,5 mln euro.

Czytaj także:

Łódź. Miasto czterech kultur medialnym zwycięzcą tytułu ESK 2016
Europejska Stolica Kultury 2016. Jakie szanse ma Warszawa?
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016?
Łódź Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku?
Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016. Urzędnicy zrobią to sami?
Co zrobić, by Szczecin został Europejską Stolicą Kultury?
Unijna komisarz gratuluje polskim miastom walczącym o tytuł ESK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Agnieszka Milewska
  • Agnieszka Milewska
  • 12.01.2011 16:49

Gdańsk! :) Oczywiście liczę na swoje miasto, nie ma nic dziwnego w tym chyba. Wszystkie z podanych miast są bardzo piękne, inaczej nie znalazłyby się na tej liście. Serdecznie pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaga
  • Jaga
  • 14.10.2010 14:17

Wspaniale. Warszawa! Po prostu nie ma innej możliwości. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław, Wrocław!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antoni Mżyk
  • Antoni Mżyk
  • 13.10.2010 21:59

Kolega Rafał Tryścień zdaje się tak samo politycznie patrzeć na ESK jak szanowni członkowie komisji. Marsz o rzekomej śmierci łódzkiej kultury został zorganizowany przez p. Tomaszewskiego czyli największego szkodnika Łodzi w XXI w. To, że miasto nie zgodziło się na wydanie grubych milionów w ciemno na CFC to znaczy, że umiera kultura? To, że miasto nie dało się zaszantażować Żydowiczowi tzn, że umiera kultura? Rafale, uważasz, że w Łodzi umiera kultura? A byłeś choćby na jednym z pikników to na KM czy na Bałutach? A brałeś udział w dziesiątkach, jeśli nie setkach eventów. W Łodzi, kultura ma się świetnie, a zaklinanie rzeczywistości przez tak upolitycznionego człowieka jak Ty, tego nie zmieni. Niech żyje Łódź!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Juuuupppiii :D. Katowice przeszły dalej :))). W sumie to żadne zaskoczenie, bo przecież wiadomo, że w stolicy Górnego Śląska dzieję się najwięcej :;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.ankietka.pl/ankieta/48210/co-sadzi-panpani-o-ogloszonej-13-pazdziernika-krotkiej-liscie-kandydatow-do-tytulu-europejskiej-stolicy-kultury.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie powiem, że się nie cieszę :) Lublin zasłużył na znalezienie się w powyższym gronie. Wymieńmy tylko Noc Kultury, Festiwal Carnaval Sztuk-Mistrzów, Konfrontacje Teatralne, Jarmark Jagielloński, obchody Roku Wieniawskiego, Festiwal Inne Brzmienia, Festiwal Kody, Festiwal Sąsiedzi. Wydaje mi się, że część miast liczyła na znalezienie się w finale siłą marki. W przypadku Lublina od kilku lat jest to b. ciężka praca animatorów kultury, którzy organizują coraz bardziej znaczące eventy.

Lista jest imponująca:
http://kultura.lublin.eu/wydarzenia,2.html?locale=pl_PL

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co ze Szczecinem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda Łodzi. W zasadzie to nie ma co się dziwić. Czy miasto, w którym rzeczywiście umiera kultura (tu jako przykład podaję marszu zorganizowanego przez łódzkich studentów - marsz żałobny ku czci łódzkiej kultury, jako wynik zamykania przez obecną władzę (PO i SLD) projektów mających na celu rozwój infrastruktury kulturalnej) może starać się o taki tytuł? Poza tym, czy miasto, o niestabilnej władzy politycznej może być już na wstępie uznane za miasto godne uwagi? Jak widać - nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda. Na szczęście Łódź się nie podda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.