Facebook Google+ Twitter

Czy warto przechowywać dokumenty? A jeśli tak, to jak długo?

Biegli w prawie powołają się zapewne na regulacje prawne, obowiązujące w kraju. Nie o tym jednak będzie. Bo cóż Nowaka może obchodzić ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Nowak powinien zadbać o własne szeroko rozumiane dokumenty.

 / Fot. Fot. Ireneusz MosiczukW każdym gospodarstwie domowym mamy, bo prawie codziennie je dostajemy, różnego rodzaju dokumenty. Pod tym pojęciem rozumiem wszelkie rachunki, pokwitowania, umowy, świadectwa, urzędową korespondencję itd., itp.

Każdy z nas wielokrotnie zastanawia się, co zrobić z dokumentem bankowym sprzed pięciu lat, zeznaniem podatkowym, dowodem zakupu telewizora, pralki, lodówki.

W pierwszym odruchu wyrzucamy je po upłynięciu okresu gwarancji, korespondencję niszczymy po, "naszym zdaniem", załatwieniu sprawy. Słuszna decyzja? Moim zdaniem nie, po wielu doświadczeniach z urzędami, zbyt pochopna.

Ostatnio odwiedziłem bank, który, pomimo rezygnacji z jego usług, uparcie przysyłał mi drogą elektroniczną wyciągi z konta. Zaciekawiony tą nadgorliwością, odwiedziłem bank.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy uprzejma pani, z uśmiechem na ustach, przekazała mi intrygującą informację. Konto jest dalej aktywne i wykazuje saldo debetowe. Bank przez cały czas księgował opłatę za prowadzenie rachunku, na moim "nieistniejącym" koncie.

Osłupiałem i zażądałem wyjaśnień. Reakcja zerowa. Zostałem dogłębnie przesłuchany. Kiedy, kto, w jaki sposób. Prośba o napisanie skargi i reklamacji.

Po powrocie do domu odpaliłem laptopa, podłączyłem dysk z danymi archiwalnymi i spokojnie wydrukowałem niezbędne dokumenty. Piłka teraz po stronie banku.

Od dłuższego czasu wszelkie dokumenty, korespondencję i najmniejsze tzw. papiery skanuję i wrzucam w tematyczne pliki na przenośnym dysku. Śpię spokojnie, nie martwiąc się ewentualnym pozwem banku z roszczeniem o wyrównanie debetu.

Licho nie śpi. Zalanie mieszkania czy pożar najczęściej pozbawiają nas wielu dokumentów i urzędowych dowodów. Brak urzędniczej solidności dokłada swoją cegiełkę do naszych trosk i zmartwień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pani Aneto, to nawet obowiązek. Co jednak zrobić jak pomimo okresu przechowywania odezwie się ZUS, Urząd Skarbowy lub bank. Dokumentowanie naszej racji, przy braku dokumentu, będzie bardzo trudne. Skan na nośniku daje nam komfort i bezpieczeństwo. W odniesieniu do zastrzeżeń p. Jarosława warto dodać możliwości tzw. wirtualnej chmury itp. bezpiecznych narzędzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jarosławie-sejf? w powszechnym M, gdzie brakuje miejsca na ważniejsze meble. Zastanawia się pan nad odczytem nośników (-gdzie jest ukryta reklama?,pisząc o pralce te ją reklamujemy?). Osobiście jestem spokojny o ich przyszłość i bezpieczeństwo. Archiwa państwowe, dzieła sztuki, literatura jest już przechowywana na nośnikach i nikt nie boi się o ich przyszłość. Są już metody odzyskiwania danych z nośników które dotknął pożar, zostały specjalnie lub niechcący uszkodzone mechanicznie lub nadpisane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Druga strona artykułu brzmi jak reklama - kupuj nowe nośniki podwójny zapis, skanery - a nie lepszy tradycyjny, solidny, ognioodporny sejf na dokumenty? Nosniki zmieniają się coraz szybciej a ich odczyt za jakiś czas jeszcze zastanawiający? Czy są wystarczająco niezawodne?
W latach 80 zastanawialiśmy się z kolegami ile lat wytrzymają zapisy na popularnych wtedy kasetach magnetofonowych - 10, 20 czy może 30 lat? (Taśmy po latach się sklejają, a poza tym zapis był magnetyczny i wrażliwy na silne pola magnetyczne... ile lat wytrzymają aktualne nośniki ??? )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli jednak dokumenty papierowe czasami są trwalsze od tych zapisanych wirtualnie na twardym dysku lub gdzieś na internetowym serwerze ...???
Dowodzą tego zanotowane już liczne przypadki utraty danych, które nie są nagłaśniane aby nie stracili klientów producenci tych nowoczesnych ale jednak ulotnych nośników...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.