Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7987 miejsce

Czy warto studiować dziennikarstwo?

Koniec czerwca to dla maturzystów czas trudnych decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacji. Część z nich być może zastanawia się nad wyborem dziennikarstwa. Czy to dobry wybór? Jakie cechy powinien mieć kandydat na dziennikarza?

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pelikan-Kolbenf%C3%BCller.jpg&filetimestamp=20080421184905 Wielu tegorocznych maturzystów stoi przed wyborem kierunku studiów. Część z nich na pewno myśli o dziennikarstwie, gdyż jest to ostatnio bardzo popularny kierunek.
Dziennikarstwo można studiować w 19 dużych miastach w Polsce - zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Studia licencjackie trwają trzy lata, a magisterskie dwa. Absolwent tego kierunku powinien być przygotowany do samodzielnej pracy w mediach, reklamie i public relations.

Dziennikarstwo to studia dla ludzi ciekawych świata, lubiących obserwować i opisywać swoje spostrzeżenia. Kandydat na dziennikarza powinien łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi i krytycznie spoglądać na otaczającą go rzeczywistość. Predyspozycjami, które się przydają są umiejętność pracy w szybkim tempie oraz łatwe przystosowywanie się do zmian. Nie jest to zawód dla ludzi nieśmiałych, którzy nie lubią występować publicznie. Student dziennikarstwa powinien dużo czytać i orientować się w bieżących wydarzeniach. Musi być także odporny na krytykę.

Studia dziennikarskie podzielone są na klika bloków tematycznych. Student zdobywa wiedzę z przedmiotów ogólnych takich jak filozofia, socjologia czy ekonomia. Wykładane są także przedmioty, które dają ogólną wiedzę o mediach takie, jak teoria komunikacji społecznej, historia mediów, polski i zagraniczny system medialny. Kolejną grupą są przedmioty stricte dziennikarskie jak np: prawo prasowe i autorskie, warsztat dziennikarski czy gatunki dziennikarskie. Osobną grupą są przedmioty specjalizacyjne, które uzależnione są od wybranej na III roku specjalizacji.

Jak każdy kierunek, tak i dziennikarstwo ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest to, że ma się sporo wolnego czasu, więc można podjąć dodatkowe zajęcia. Studiowanie dziennikarstwa to uzyskiwanie fachowej wiedzy potrzebnej potem np.do zarządzania redakcją. Dzięki dziennikarstwu możemy poznać wielu ciekawych ludzi.

Istnieje też druga strona medalu. Wiele osób uważa, że dziennikarzem można być nie kończąc studiów dziennikarskich, które dają zbyt ogólną wiedzę i trwają zdecydowanie za długo. Opinie na ten temat są i będą podzielone. Coraz częściej zwraca się także uwagę na niewielką ilość przedmiotów ściśle dziennikarskich i praktyki w stosunku do teorii.

Wiele osób studiujących dziennikarstwo łączy je z drugim kierunkiem. Dzięki temu zdobywa również fachową wiedzę z wybranej dziedziny, która przydaje się dziennikarzowi do tworzenia materiałów.

Podsumowując, dziennikarstwo to kierunek nie dla wszystkich. Kandydat powinien wykazywać się pewnymi cechami, które pomogą mu w tym zawodzie. Nie można powiedzieć, że
jest to mało ciekawy zawód. Jeśli ktoś uważa, że istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie postawione w tytule to się myli. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu decydujemy się na podjęcie tych studiów - czy chcemy pracować w tym zawodzie po ich ukończeniu i do czego będzie potrzebna nam wiedza jaką zdobędziemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przeczytałam jednym tchem ;)) Czasami rady starszych kolegów mogą okazać się bezcenne ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.