Facebook Google+ Twitter

Czy warto zmieniać ten układ?

Popełniłem kilka tygodni temu artykuł ukazujący mechanizmy, decydujące o zachowaniach ludzi, którzy otrzymali od losu przywilej sprawowania władzy nad innymi. Zatytułowałem te wypociny dość znamiennie "Dlaczego władza jest taka..?".

 / Fot. Creative Commons, 3.0Na zakończenie artykułu usiłowałem wskazać, co trzeba zmienić w mechanizmach wybierania ludzi i w stylu sprawowania władzy. Ot, trochę takiego powymądrzania się starego tetryka.

Dzisiaj, po upływie niewielkiego czasu, zauważyłem (nie bez wpływu wydarzeń na tzw. arenie) , że nie brałem w tym wszystkim pod uwagę jednego bardzo ważnego aspektu - uczciwości, a w zasadzie jej braku u rządzących. A przy takim wariancie jest praktycznie obojętnym, kto sprawuje nad nami władzę. Ba,
w takiej sytuacji, gdy władzę nad nami sprawują ludzie niezbyt uczciwi, to lepszym byłoby niezmienianie funkcjonującego zespołu.

Argumentacja takiego stanowiska jest może trochę pokrętna, ale nie pozbawiona logiki. Otóż aparat państwa oferuje swoim i tylko swoim ludziom około dwustu tysięcy stanowisk, na których można nieźle żyć, nie przemęczając się nadmiernie. Stanowiska te to administracja państwowa na różnych szczeblach władzy, wszelkiego typu spółki skarbu państwa i wreszcie stanowiska w administracji samorządowej, też w jakimś stopniu związane z rządzącą ekipą.

Od pięciu lat mamy zgodnie działający zespół okupujący te stanowiska. Ludzie ci w poważnym stopniu nasycili już potrzeby swoje, swoich krewnych, przyjaciół,
co mieli ukraść, już ukradli i teraz tylko musimy utrzymać ich status quo na naszym państwowym garnuszku.

Wyobraźmy teraz sobie - co się stanie, gdy wkurzeni ich indolencją, nieróbstwem, złodziejstwem, zechcemy wywalić to towarzystwo na zbity pysk i zastąpić nowym garniturem władców? Wiadomo co będzie. Kolejny zestaw żarłocznych hien będzie chciał nasycić swoje apetyty i w zdwojony sposób zacznie doić naszą, ledwo stojącą na nogach państwową krowę. Jeśli będą chcieli dorównać poprzednikom, to muszą kraść szybko i dużo. A wymiona krowy coraz to mniej obfite. Więc czy jest sens to robić? Czy warto zmieniać złodziejski zestaw?

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Ateisto. Nic dodać nic ująć. Przytoczył Pan dokładnie te same wnioski jakie popełniłem w cytowanym artykule "Dlaczego władza jest taka..?" Ludzi odpornych na degenerujące oddziaływanie władzy jest tak mało, że są oni w ogólnym obrazie niezauważalni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ateista
  • Ateista
  • 16.09.2012 08:55

Od kiedy władza jest uczciwa? Nie znam nikogo kto pamiętałby jakiekolwiek uczciwe rządy i czasy bez afer czy przekrętów. Nadmiar władzy degeneruje, a po nią samą sięgają najczęściej ludzie o psychopatycznej, megalomańskiej osobowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale nie zapomniałem. Złodziej pozostanie złodziejem niezależnie od kolorytu p[olitycznego. I wcale nie jestem entuzjastą Millera. Uważam że w/w ma tyle wspólnego z ideałami socjalizmu co towarzysz Rydzyk z chrześcijańską skromnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Filip
  • Filip
  • 14.09.2012 20:37

Już pan zapomniał o socjalistach złodziejach co nas dręczyli do 1989r ? Ten zespół [ okupacyjny ?] został wybrany w demokratycznych wyborach a nie przywieziony z ZSRR ZE STOŁKAMI w Moskwie. No i frekwencja była 99,9%. Będą wybory - suweren zadecyduje . Miller też ma szansę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.