Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11018 miejsce

Czy warto zobaczyć "Galerianki"?

24 września odbyła się kinowa premiera filmu "Galerianki". Czy w ogóle warto go obejrzeć? Czy oprócz poruszanej, z pewnością istotnej tematyki, to, co proponuje widzowi, to dobre, odkrywcze, wciągające kino?

Galerianki / Fot. plakat promocyjnyChyba warto zacząć od tego, że autorka filmu, Katarzyna Rosłaniec, zrealizowała "Galerianki" jako swoją pracę dyplomową - i możliwe, że w tym kontekście nie powinno się wymagać za wiele. Akceptować sztampowość fabuły, niezbyt wciągającą akcję. Ale mimo wszystko, ten temat: młode dziewczyny, gimnazjalistki, szukające akceptacji, dowartościowania czy po prostu łatwego zysku - i zgadzające się na seks z 50-latkami - to kapitalny materiał na mocny, poruszający, pełen wewnętrznych napięć i zwrotów akcji, wciągający film...

A tymczasem - całą rzecz ogląda się jak nieudany, nudny teatr telewizji. Sztuczny i pełen ogranych tekstów (nie licząc muzyki Ostrego - chyba najlepszego elementu tego filmu), jedynie z kilkoma lepszymi momentami... ale i te bardziej pasują do konwencji filmowego reportażu, niż do filmu. I chyba oprócz ciekawego, bardzo istotnego społecznie tematu (choć i ten - nie dość, że już od ładnych paru lat mocno nagłaśniany, jest także tematem wielu reportaży, w tym paru telewizyjnych - w wielu wypadkach ciekawszych, bardziej dramatycznych, i znacznie lepiej zrobionych niż "Galerianki"), film ma widzowi bardzo niewiele do zaoferowania.

I nie dość, że nijak się ma do kultowych już tytułów, poruszających podobną tematykę - "Dzieci z dworca Zoo" czy "Requiem dla snu" (w nich seks nastolatek był ściśle związany z narkotycznym głodem - choć przyczyny, motywacje i dylematy bohaterów raczej podobne do tych z filmu Rosłaniec), nie jest też niczym wybitnym na tle innych etiud, tworzonych przez studentów polskich szkół filmowych. Powiedziałbym nawet, że daleko mu do ścisłej czołówki.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Marta G.
  • Marta G.
  • 22.11.2010 14:00

zgadzam się z recenzja, film strasznie słaby. a o problemie było już głośno przed jego powstaniem.

efekt tej szmiry - teraz wielu facetów po prostu zaczęło polować na 'galerianki' i łatwy seks.
edukacyjnie i profilaktycznie - zero sukcesu. powinien wstrząsać i zrażać do tego procederu młode dziewczyny...

i tu na pewno się nie sprawdza;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwszy link nie działa, bo wklepałam przecinek na końcu. Wystarczy go usunąć z adresu i pójdzie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja, podobnie jak Adam, również obejrzałam "Galerianki" z solidnym opóźnieniem. I mam Tomku sporo zarzutów do Twojego tekstu. Przede wszystkim, to nie jest recenzja, co najwyżej nota. Za dużo tu pomijasz, za mało wyjaśniasz. Poza tym to nie miał być efekciarski czy odkrywczy film, raczej coś, co wstrząśnie ludźmi, pokaże im, w jakim świecie żyją ich dzieci, jakie przetasowania dokonały się w obrębie ich hierarchii wartości. To miał być dramat obyczajowy i moim zdaniem, wypadł naprawdę nieźle. Tym bardziej, że - jak sam wspominasz - to film początkującej autorki. Jeśli zaś chodzi o recenzje, spójrz choćby tu: http://www.filmweb.pl/reviews/Nie+melan%C5%BCujesz+%E2%80%93+nie+%C5%BCyjesz-8630, http://film.gazeta.pl/film/1,22535,7072929,Galerianki____.html czy tu: http://www.kinoskop.pl/film/galerianki-2009/recenzja - to są recenzje, które uwzględniają zarówno dobre, jak i złe strony filmu, które dają czytelnikowi wyobrażenie o tym, czego po filmie może się spodziewać. U Ciebie mi tego zabrakło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się film podobał. Niby prosto zarysowany ale wart obejrzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się...nie warto. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja się wybieram :) ale dobrze poznać opinię innych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mimo wszystko zamierzam obejrzeć ten film, bo sama fabuła mnie zaintrygowała, zwiastun zainteresował więc nie pozostaje nic innego jak wyskok do kina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* / Czekałam na tę recenzję od paru dni.. Jak tylko usłyszałam o tym filmie, byłam zdania, że mnie nie zainteresuje.. Pocieszyłeś więc mnie, że niczego nie tracę nie oglądając go :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.