Facebook Google+ Twitter

Czy warto zostać pracownikiem tymczasowym?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: Tak, warto. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, co dopiero startują na rynku pracy, czyli uczniów i absolwentów, a także dla tych, którzy doceniają elastyczną formę zatrudnienia.

Pracownik tymczasowy ma przede wszystkim ruchome godziny pracy dostosowuje je pod siebie i obecny tryb życia. Ale co ponadto? Może dzięki niezwiązywaniu się z jednym pracodawcą pracować równocześnie na rzecz innego i w ten sposób i zdobywać doświadczenie, jak i porównać, do której pracy lepiej się nadaje.

Kolejnym plusem jest to, że pracownicy tymczasowi zyskują zawodowe doświadczenie, a więc punkty w życiorysie, które są tak istotne dla pracodawcy. Praca tymczasowa to nie staż, nie praktyka, to rzeczywiste zawodowe doświadczenie, które jest wliczane do stażu pracy.

Następnie: pracownicy tymczasowi mają pewność, że nie mogą zostać oszukani. Że godząc się na warunki, jakie stawia im agencja pracy tymczasowej w imieniu pracodawcy, muszą pokrywać się z rzeczywistością. Jeśli tak nie będzie, agencja pracy staje w ich obronie i jej zadaniem jest skontaktowanie się z pracodawcą i wyjaśnienie sprawy.

Wszystkie formalności, sprawy administracyjne i biurowe, a także dbałość o dobre warunki pracy spoczywają nie na pracodawcy, ale na agencji pracy tymczasowej. To do niej zwracają się zatrudnieni przez nią pracownicy tymczasowi, gdy obowiązki, warunki odbiegają od tych zawartych w umowie i im obiecanych.

Żeby zrozumieć cały system, w jakim funkcjonują pracownicy tymczasowi, trzeba poznać ustawy regulujące tę formę zatrudnienia, jak i samą pracę tymczasową. Jedni uważają, że praca tymczasowa to praca niewolnicza, wyzyskująca pracowników, wyciskająca z nich wszystko, co się da, a oferująca w zamian marne grosze. Inni zwracają uwagę na fakt, że pracą tymczasową trudnią się nawet specjaliści na Zachodzie, eksperci wolą tę formę zatrudnienia, bo daje im możliwość manewrowania między różnymi zleceniami, możliwość samorozwoju, porównania się z innymi i zyskania doświadczenia.

W Polsce praca tymczasowa zyskuje coraz większą popularność. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani na zastępstwo pracowników etatowych, gdy ci udają się na urlopy czy chorobowe, lub jako dodatkowa siła robocza w przypadku dużej ilości zleceń czy wzrostu produkcji.

Czy warto zostać pracownikiem tymczasowym? Na pewno tak. Nie dość, że praca tymczasowa daje możliwość zdobycia tak liczącego się na rynku pracy doświadczenia, to i daje możliwość skonfrontowania swoich umiejętności i kwalifikacji z rzeczywistością. Mało tego pracodawcy często decydują się na zatrudnienie stałe pracowników tymczasowych, traktując ich zastępstwo, obecność w swoim zakładzie, jako okres próbny. Jeśli się sprawdzą, to czemu nie, warto zaoferować im umowę o pracę stałą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.