Facebook Google+ Twitter

Czy wiesz ile kosztuje nas ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien wypłacać taką emeryturę, aby była ona godziwa i zapewniała określony poziom życia. W praktyce już tak nie jest. Czy wiesz ile kosztuje nas ZUS?

 / Fot. fot. Logo ZUSZe składek płatników, ZUS otrzymuje rocznie 96,5 mld złotych. Z Funduszy Rezerwy Demograficznej i innych przychodów pochodzi reszta pieniędzy. Na utrzymanie samej tylko instytucji potrzeba 3,7 mld złotych rocznie.

Dofinansowanie z budżetu państwa to 38 proc. wydatków ZUS. Składki płatników pokrywają tylko połowę świadczeń corocznie wypłacanych. ZUS posiadał w 2010 roku 14,5 mln ubezpieczonych a wypłacał świadczenia dla 7,5 mln osób. Przekłada się to na fakt, że na jednego emeryta, pracują prawie dwie osoby.

Budżet ZUS stanowi kwota 162 mld złotych. Dopłaty z budżetu państwa opiewają na kwotę łączną 61 mld złotych. Do OFE przekazywanych jest 23,8 mld złotych. Po reformie do OFE będzie przekazywane tylko 2,3 proc. a nie tak jak obecnie 7,3 proc. składki. Czyli w budżecie pozostanie około 8 mld złotych. Czy będzie to korzystne rozwiązanie dla przyszłych emerytów czas pokaże.

Jak podsumowuje bankier.pl - państwowe emerytury to drogi prezent, za który płacą wszyscy. Nie każdy tyle samo, ale zawsze dużo.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 29.02.2012 07:27

Posłuchajcie sobie, jak bardzo nami manipulują i chcą ubezwłasnowolnić! Robią nas w balona i wyzyskują, jak chcą na każdym kroku.

Wolna ludzkość TV

http://www.livestream.com/wolnaludzkosctv/video?clipId=pla_8073a0b9-2a06-4191-892e-b81a061057c3&utm_source=lslibrary&utm_medium=ui-thumb

Mówią o tym, jak media i rząd manipuluje całym naszym państwem i całą unią. Jest mowa o tym, jakie są wprowadzane ustawy, aby całkowicie zniewolić i kontrolować ludzi. Masa, masa bardzo konkretnej wiedzy
http://www.livestream.com/wolnaludzkosctv

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.