Facebook Google+ Twitter

Czy winyle przejdą do lamusa?

Producenci sprzętu muzycznego co chwila prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić życie DJ’om. Na rynku pojawiają się nowe urządzenia, mniej zawodne, bardziej wytrzymałe i niezwykle rozbudowane.

Czy możliwe jest, że "klasyczny zestaw" wkrótce przejdzie do historii?


Wraz z rozwojem technologii, zmienił się sposób odtwarzania muzyki i organizacji np. klubowych imprez. Kilka urządzeń, które były niezbędne do odtwarzania muzyki, dziś zastępuje jeden, bardziej rozbudowany gadżet. Kiedy na rynku pojawiły się CD-playery, wiele osób zdecydowało się na rozwój w tym kierunku. Z kolei era laptopów po raz kolejny odświeżyła rynek. Miłośnicy muzyki, zamiast komplikować sobie życie ganiając za płytami winylowymi czy CD, mają muzykę na dysku komputera, a imprezę mogą zorganizować wyjmując z kieszeni pendrive. Nie muszą już dźwigać ze sobą ciężkich kejsów, bo wszystko mieści się w plecaku - słowem - digitalizacja. Kontrolery zastąpiły zestawy typu 2xCD i mikser czy 2xwinyl i mikser. Wygodnie i nowocześnie.

Tradycja nie zginie


Ale jak podkreśla Michał Filipowski, członek zarządu firmy Pro Lighting i właściciel sklepu muzycznego www.prosklep.pl, zapowiedzi śmierci płyt winylowych przewijały się w dyskursie, nie tylko muzycznym, już od dawna. Szczególnie w momentach, gdy na rynku pojawiały się nowe wynalazki. - Gdy wymyślono kasety magnetofonowe, mówiło się, że winyl wkrótce "zginie". Wielu było przekonanych o tym, szczególnie w momencie, gdy na rynku pojawiły się płyty CD, wygodniejsze i mogące pomieścić więcej muzyki. Jak widać, do tej pory firmy nadal produkują gramofony, a można nawet rzec, że dzisiaj przeżywają one swoją drugą młodość. DJ-e nadal z nich korzystają, choć da się zauważyć, że już mniej powszechnie - tłumaczy Filipowski.

Większość osób z tej branży podkreśla, że nie ma lepszego sposobu nauki, jak gra na klasycznym sprzęcie, że "prawdziwi" DJ’e to ci, którzy zaczynali od winyla. Nie da się też ukryć, że klasyczny "duch" tej muzyki (czy generalnie branży), tkwi właśnie w tym sprzęcie. Pomijając już samo brzmienie z gramofonów: chyba dla większości DJ'ów, żaden inny sprzęt, "klasyka" w tym wypadku nie doścignie. Jeśli coś jest nowsze, nie oznacza od razu, że jest lepsze. W dzisiejszych czasach nie unikniemy jednak modernizacji w żadnej dziedzinie, a co za tym idzie, także w tej. Wybór sprzętu to sprawa indywidualna (budżet, umiejętności) i kwestia gustu, dopóki w sercach i na rynku dostępne będą "klasyki", muzyka z nich nie zginie.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.