Facebook Google+ Twitter

Czy wójt może być ambasadorem?

Pytanie to nie dotyczy bynajmniej słynnej AWS-owskiej nominacji dyplomatycznej jednego z podhalańskich wójtów, lecz możliwości promowania małych miejscowości poza granicami naszego kraju. Sprawny burmistrz czy wójt zrobi więcej dla gminy niż całe MSZ.

Prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała - ambasadorem swej gminy oraz kraju może być także samorządowiec... / Fot. z archiwum Ryszarda ŚcigałyTaką gminą "eksportową" staje się powoli 100-tysięczny Tarnów. Przed kilkoma dniami z Ukrainy wrócił prezydent miasta, dr Ryszard Ścigała wraz z - co może zaskoczyć - całym tarnowskim teatrem. Jak się okazuje, włodarz miasta - wcale nie dużego - może funkcjonować z powodzeniem jako swego rodzaju ambasador "małej ojczyzny", jak coraz częściej w Polsce określana jest gmina.

We Lwowie, gdzie gościła tarnowska delegacja, doszło do sympatycznego spotkania międzynarodowego z udziałem Marii Kaczyńskiej, żony Prezydenta RP. Okazja była tym bardziej sympatyczna. Tarnowski Teatr im. L. Solskiego wziął bowiem udział w polsko-ukraińskim Dniu Dziecka we Lwowie. Występ tarnowskich artystów sfinansował Konsul RP, Waldemar Kowalski. Teatr tarnowski wystąpił w jednym z największych w Europie tego typu obiektów - Operze Lwowskiej, a widzami było prawie tysiąc dzieci ukraińskich i polskich. Nieprzypadkowo tarnowianie zaprezentowali maluchom spektakl "Marysia i krasnoludki". Na Cmentarzu Łyczakowskim (trochę podobnym do tarnowskiego Starego Cmentarza - patrz: tutaj i tutaj) spoczywa bowiem Maria Konopnicka.

Prezydent Ścigała miał okazję w towarzystwie prezydentowej Marii Kaczyńskiej zwiedzić ten piękny cmentarz lwowski. Tego typu sympatyczne imprezy polsko-ukraińskie (i to pod patronatem pań prezydentowych - Kateryny Juszczenko i Marii Kaczyńskiej) są na pewno większym wkładem w pojednanie polsko-ukraińskie niż dziesiątki oficjalnych wizyt dyplomatycznych. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, iż Ukraińcy, którzy przywiązują niezwykle dużą wagę do wydarzeń z przeszłości, doskonale pamiętają, że to właśnie w Tarnowie gościł ich bohater narodowy Symon Petlura, gdy usiłował wbrew woli bolszewików stworzyć niepodległe państwo ukraińskie.

Z całą pewnością można więc uznać prezydenta Tarnowa za ambasadora zarówno RP, jak i samego miasta. Tego typu wizyty są bowiem nie tylko przyczynkiem do poprawy stosunków międzyludzkich, ale także okazją do nawiązania kontaktów zarówno kulturalnych jak i gospodarczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.