Facebook Google+ Twitter

Czy wolno naruszyć tabu Lecha Wałęsy

Od pewnego czasu Polacy żyją dwoma sprawami: piłką nożną i przeszłością Lecha Wałęsy. O ile pierwsza kwestia wydaje się oczywista - wszak wszyscy jesteśmy kibicami - to druga jest co najmniej dziwna, wyolbrzymiona, dzieląca Polaków na tych "za" i "przeciw".

W mediach toczy się dyskusja o czymś, czego nie ma. Rzekomo o książce, która ma się dopiero ukazać. Rzekomo - bo tak naprawdę to nie o książkę tu chodzi, a o lustrację. G. Orwell już w poł. XX w. zdawał sobie sprawę z potęgi wiedzy o przeszłości, wiedział, że ta wiedza daje władzę.

" Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość"

W dzisiejszej dyskusji nie chodzi bynajmniej o Wałęsę, ale o władzę i strach. Czego boją się obrońcy Lecha Wałęsy, czego boją się profesorowie, którzy zamiast zająć się pracą dydaktyczną i naukową, wikłają się w politykę? Bardziej powinni wstydzić się efektów swojej pracy niż ewentualnej agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.

Obrońcy Wałęsy, przeciwnicy lustracji, nie przebierają w środkach. Sięgają po najrozmaitszą broń przeciwko IPN i jego pracownikom.Od propozycji rękoczynów do sądów nad "nieudacznikami" z IPN i "robakami" z PIS.
Jacek Żakowski napisał: "IPN dokonując wyboru, jakiego dokonał, dążył do z góry określonego, nazwanego przez prof. Zybertowicza celu, którym jest zniszczenie mitu Lecha Wałęsy"("Polska" 11.06.08 ). Publicysta tej miary powinien wyważyć swoje opinie. Prawdziwy mit się obroni. A o Wałęsie już teraz uczą się uczniowie na lekcjach historii.

Historia nie składa się z białych plam

Ewa Milewicz napisała:" Nawet jeśli Wałęsa coś podpisał w latach 70, to co z tego". Dużo! Choć nikt Lechowi Wałęsie nie odbierze zasług w walce z komunizmem. Nikt nie wymaże też jego miejsca w naszej historii.

Właśnie - w naszej! Żyjemy ponoć w wolnym, demokratycznym kraju. Domagamy się równości wobec prawa. Dlaczego zatem odbiera się nam prawo do wiedzy o kimś, kto jest częścią naszej przeszłości? Dlaczego były prezydent ma być tym człowiekiem, którego przeszłości nie wolno nam znać? Radiowa "Trójka" trzy dni temu podała informację, że 59 proc. Polaków chce poznać przeszłość byłego prezydenta. A jeden z radiosłuchaczy powiedział: "nie chcę mieć fałszywego autorytetu". I o to właśnie chodzi. Życiorys głowy państwa nie może być tematem tabu.

Można dostać w zęby...

W całej tej awanturze wyłoniły się jeszcze inne wątki: zupełnie niesalonowa dyskusja między obecnym i byłym prezydentem i wolność badań naukowych. Na temat kultury dyskusji politycznej pisać nie warto.

Presja jaką chcą wywierać politycy na efekty badań naukowych historyków, to skandal. Badania naukowe, zwłaszcza historyków, powinny być całkowicie wolne od polityki. Historyk pracując nad dokumentem, ma głosić "najprawdziwszą" prawdę. Ma podać fakt i nie powinno mieć znaczenia, czy się to komuś podoba czy nie.
A tym, którzy chcieliby pogrzebać w historii współczesnej i poznać jej niuanse, dedykuje słowa Waltera Ralegha:"Kto, pisząc historię współczesną, będzie się starał deptać prawdzie po piętach, ten może dostać w zęby".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Stefania, masz rację, skończmy tę awanturę, bo jeśli nawet Wałęsa był tym nieszczęsnym "Bolkiem" to nic nie wymaże Jego zasług. Ale ja jestem zwolennikiem prawdy historycznej. Przekazać prawdę i zakończyć tę beznadziejną dyskusję, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele osób znanych z naszej historii popełniało błędy, haniebne błędy; jak zdrada interesów Polski, współpraca z zaborcą, itp.
Dziś z szacunkiem o nich mówimy, i nikt nie stara się odbrązawiać ich postaci.
L. Wałęsa, jeśli nawet pobłądził, już zapisał się w tym panteonie.
Nie kompromitujmy się w oczach świata. Ten zgiełk dobrze o nas nie świadczy.
Wienia, plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

syweryk czy możesz rozwinąc swoja wypowiedż , pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lech-pomylka..zreszta jedna z wielu pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.