Facebook Google+ Twitter

Czy Wrocław pokona Wiedeń w bitwie o EIT?

Wrocław przyzwyczaił Polaków do wizerunku miasta, które ubiega się - z lepszym bądź gorszym skutkiem - o organizację międzynarodowych imprez. Władze miasta walczą o ulokowanie w stolicy województwa dolnośląskiego siedziby Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Jego rywalami są austriacki Wiedeń i węgierski Budapeszt. Nie jest jednak wykluczone, że wkrótce do wyścigu dołączą kolejne europejskie miasta.

Prace nad projektem rozporządzenia w sprawie utworzenia EIT trwają od listopada 2006 roku. Od tego czasu jego założenia zostały wielokrotnie rewidowane. Ostatecznie, pod koniec stycznia Rada Unii Europejskiej przyjęła oficjalne stanowisko na temat utworzenia ustanowienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Działania te są reakcją na zweryfikowanie Strategii Lizbońskiej, w której założono m.in. zacieśnienie współpracy tzw. „trójkąta wiedzy” (czyli badań, szkolnictwa wyższego i innowacyjności). W tym momencie dokument czeka na głosowanie w Parlamencie Europejskim, jednak utworzenie EIT jest już przesądzone.

Idea utworzenia takiego instytutu ma jeden cel – pomóc w zrównoważonym rozwoju innowacyjnego potencjału państw Unii Europejskiej. Służyć temu ma skoordynowana współpraca sfery nauki – szkół wyższych i placówek badawczych oraz przedsiębiorców. Tylko takie działania pozwolą Unii z powodzeniem konkurować z innowacyjną światową czołówką.

Jak zapowiadają unijni urzędnicy, zadaniem Rady Zarządzającej będzie koordynacja działań tzw. wspólnot wiedzy i innowacji, na których będzie opierać się struktura EIT.

Odpowiedź na pytanie, czy Wrocław zostanie oficjalną siedzibą Rady Zarządzającej Instytutu najprawdopodobniej poznamy w czerwcu, bo wtedy odbędzie się kolejny szczyt Unii Europejskiej. Już dziś wiadomo, że w skład rady wchodzić będzie 18 osób. Dodając personel pomocniczy, zatrudnienie znajdzie około 60 osób.

Jakie są szanse wrocławskiej kandydatury? Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest dobrej myśli. Jak mówi, przewagą Wrocławia nad innymi kandydatami jest to, że miasto nie jest stolicą kraju. Dzięki temu stwarza lepsze warunki do współpracy. - Środowiska naukowe nie potrzebują szumu metropolii - stwierdziła minister po obradach rady ministrów Unii Europejskiej.

Europejski Instytut ma z powodzeniem konkurować z amerykańskim Massachusetts Institute of Technology. Pozwoli na to m.in. budżet jednostki. Na pierwsze sześć lat działalności na ten cel przeznaczone zostanie około 2,4 miliarda euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.