Facebook Google+ Twitter

Czy wymarły tur ożyje?

Grupa naukowców, pochodzących w większości z Poznania, pracuje nad odtworzeniem nieistniejącego już od XVII wieku gatunku - tura. Badania są bardzo zaawansowane, a cel staje się coraz bardziej realny.

Przodkowie tura pojawili się już dwa miliony lat temu na terenach dzisiejszych Indii. Z upływem wielu lat gatunek rozprzestrzenił się na tereny Europy i północnej Afryki. Już w czasach średniowiecznych uważano go za zagrożony wyginięciem i podjęto ochronę. Nieskutecznie, gdyż wkrótce, wraz ze wzrostem populacji ludzkiej i zmianą klimatu, tur zniknął z ówczesnej mapy.

Istnieje jednak szansa, że nie na zawsze! Naukowcy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN pracują nad tym byśmy znów mogli w polskich lasach spotkać dzikiego byka czy też krowę.

- Jest to zwierzę kojarzone z Polską, z naszymi ziemiami. W pewnym sensie symbolizuje nasz kraj. To tutaj wyginęli ostatni przedstawiciele tego gatunku - wyjaśnia dla biotechnolog.pl prof. Ryszard Słomski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki tkance kostnej, dziś eksponowanej w muzeach. W niej zawarte są wszelkie dane genetyczne zwierzęcia, które naukowcy pobierają. Kolejnymi posunięciem jest przebadanie pobranego DNA i zapoznanie się z całym genotypem. To jednak mały krok w całym maratonie odtworzenia gatunku. Po nim następują dalsze, dość kosztowne działania, takie jak próby wprowadzenia DNA do żywego organizmu.

- Dobrze, żeby prace te były w całości wykonane w Polsce. Nie chcemy, aby przejął je jakiś zagraniczny ośrodek badawczy. – mówi prof. Słomiński
- co na pewno byłaby wielką ujmą dla prestiżu polskiej nauki i utratą bezcennych doświadczeń podczas badań.

- Odtwarzanie gatunku to bowiem nowoczesna biotechnologia. Możność pracy w tym zakresie jest niezwykle mobilizująca i bardzo cenna. Pozwala dużo się nauczyć, wdrożyć dużo procedur i uczestniczyć w wymianie myśli naukowej. Obecnie wszystkie badania prowadzone są w laboratoriach Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – dodaje naukowiec.

W skład grupy badawczej, poza przedstawicielami UP z Poznania, wchodzą także naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk. Czy ich starania kiedyś zaowocują? Na to musimy jeszcze poczekać...

Źródło: Biotechnolog.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.