Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2188 miejsce

Czy z godłem Polski jest coś nie tak?

Biały orzeł towarzyszy Polakom od wieków. Przez te setki lat przechodził wiele metamorfoz, wynikających ze zmieniającej się sytuacji politycznej. Czy nasz "orzełek" potrzebuje dalszej kosmetyki ideologicznej?

Oficjalne godło Polski. / Fot. http://www.prezydent.pl/x.node?id=72Wszyscy znamy legendę o Lechu, który ujrzawszy białego orła, ze skrzydłami rozpostartymi na czerwonym od zachodzącego słońca niebie, zakochał się w krainie koło Poznania, osiedlił się tam, umieścił orła w herbie i dał tym samym początek państwu polskiemu. Tak wyglądały początki orła białego według bajkopisarzy. Historycy mają jednak nieco inną i, chciałoby się rzec, mniej romantyczną wersję wydarzeń. Sądzą oni, że Polanie prawdopodobnie przejęli emblemat orła (który powszechnie był uważany za symbol potęgi i mocy), od cesarstwa rzymskiego.

Tak czy owak, orzeł towarzyszy Polakom od setek lat. Pojawiał się już na pieczęciach i monetach książąt piastowskich. Jako oficjalny herb państwa polskiego zaczął być używany od 1295 przez Przemysła II, nawiązującego do tradycji piastowskiej sprzed rozbicia dzielnicowego. Historia orła jest niemalże tak przewrotna jak historia samych Polaków. Zmiany, których dokonywano w herbie polskim były różnego rodzaju: niekiedy kosmetyczne, a niekiedy, co wynikało z trudnej sytuacji historycznej, bardziej znaczące, jak na przykład w Wielkim Księstwie Poznańskim, kiedy to po rozbiorach obowiązywał herb złożony z elementów polskiego herbu i emblematu zaborców, co w praktyce oznaczało, że orzeł stał się czarny, choć widniał na tradycyjnej, czerwonej tarczy sercowej .

Dziś, zdawać by się mogło, sytuacja polskiego orła jest stabilna. Jednak ku ogólnemu zaskoczeniu zawiązała się inicjatywa obywatelska, dążąca do zmiany aktualnego godła państwowego. Inicjatywa została podjęta przez Ruch Obrony Rzeczpospolitej „Samorządna Polska”. Jest to ruch skupiający liczne organizacje o charakterze patriotycznym i katolickim. Członkowie "Samorządnej Polski" dążą do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum. Aby zobligować do tego Sejm wniosek Ruchu musi uzyskać poparcie co najmniej 500 tys. obywateli polskich uprawnionych do głosowania.

Godło Polski z 1919 roku / Fot. Sylwia SiwekWedług ROR "Samorządna Polska" odpowiednim herbem narodowym był ten, z 1919 roku. Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, na tym godle jest zachowana odpowiednia symbolika, "wyrażająca tradycję narodową i dziedzictwo przodków". Chodzi tu przede wszystkim o dwa szczegóły: ówczesny orzeł miał "koronę zamkniętą ośmioma pałąkami - symbol pełnej suwerennej władzy i wolności Polski oraz krzyż na szczycie korony - symbol państwa chrześcijańskiego. Korona zamknięta z krzyżem jest też symbolem doczesnej władzy świeckiej nad narodem katolickim oraz wiecznej władzy Chrystusa nad nim".

Jednak w 1927 roku zmieniono tamto godło na nowe, obowiązujące do dziś i zaprojektowane przez Zygmunta Kamińskiego. Przez lata oficjalnego funkcjonowania godła narodowego, w czasie PRL usunięto koronę, którą przywrócono w 1990 roku. ROR "Samorządna Polska" dopatruje się jednak w aktualnym godle niewłaściwych elementów. Po pierwsze chodzi o otwartą koronę, co autorzy inicjatywy uważają za symbol państwa zależnego oraz o brak krzyża zwieńczającego koronę - symbol detronizacji Jezusa. Po drugie, problemem są też pięcioramienne gwiazdki na skrzydłach orła. Jak mówi jeden z inicjatorów, zbierających podpisy: "Pięcioramienna gwiazda to pentagram, symbol satanistyczny oraz magiczny. Jest on też kojarzony z masonerią okultystyczną i kabałą żydowską." Podkreśla on też, że pięcioramienna gwiazda stała się symbolem bolszewików i nie może być wpisana w godło Polski.

Drugi nurt oddziaływań ROR „Samorządna Polska” to inicjatywa obywatelska zmierzająca do nadania tytułu Króla Polski Jezusowi Chrystusowi. W 2006 roku podobny pomysł pojawił się już w Sejmie za sprawą kilkudziesięciu posłów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Prawdaczasu
  • Prawdaczasu
  • 27.04.2012 02:54

"uważam, że skumanie się z satanistami, masonerią, kabalistami i magikami spowodowałoby, że będziemy nie do ruszenia, więc ja bym te gwiazdki zostawił"

Pójdźmy za Pana głosem. Idąc zgodnie z tą logiką i sr.jąc na swoje przekonania dla wygodnego życia warto było się kumać ze Stalinem i z Hitlerem żeby być nie do ruszenia. Ale nic straconego. Obecni mafiozi rządzący III RP "kumają się" z USA prowadzącym jak Hitler wojny o pokój i z Watykanem, który jest od 1600 lat tak chrześcijański jak ZSRR ludowy...

PS: Pana głos sławiący konformizm jest jednym z wielu potwierdzających ,że cywilizacja białego człowieka od 100 lat umiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak-Narodowiec
  • Polak-Narodowiec
  • 03.01.2012 00:08

Tutaj treść inicjatywy ROR SP oraz wyjaśnienie wagi symboliki: http://www.dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=364&Itemid=46
Tutaj temat powrócił za sprawą górali: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/gorale-chca-by-w-godle-polski-pojawil-sie-krzyz,1,4233535,wiadomosc.html
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/krzyza_w_godle_chca_gorale/

Zachęcam aby nie używać określenia "zmiany" godła, lecz jego PRZYWRÓCENIA! To zasadnicza różnica.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
niezalezny
  • niezalezny
  • 07.06.2011 14:52

Osobiscie jestem za przywroceniem krzyza do korony. Tez wydaje mnie sie trzeba usunac "gwozdzie masonskie" co Pilsudski wbil dla Orla.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sebastian Troszynski
  • Sebastian Troszynski
  • 06.04.2011 19:39

Ja jestem za zmianą godła na te z 1919 r ponieważ jestem chrześcijaninem oraz lepiej wygląda te starsze.
Te godło co teraz obowiązuje po prostu nas oczernia...

Takie jest moje zdanie..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Woźniak
  • Maciej Woźniak
  • 10.11.2010 21:14

Czy Wy naprawdę jesteście tak ograniczni Historycznie, i uposledznieu intelektualnie, nie widzicie w tym problemu ?? Czy Wy nadprawdę nie znacie Historii Polski ? Czy nie chcecie ? Macie pojęcie co się działo w okresie międzywojennym po odzyskaniu niepodległości ? Czy wiecie, że Piłsudzki był masonem 32 stopnia wiecie czym w ogóle jest masoneria ?? Czy nadajecie się tylko do oglądania TzG ?? To ostanie jest tylko retoryczne ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

starszy rysunek podobny do kurczaka a ten nowy więcej do orła, a znak nasz dalej ten sam .
a symbole do dają według ideologii nowego rządu, każda religia ma ideologie, każdy znak ma swoje znaczenia, a polska do daje znaki swoje albo innych, w ten sposób poznamy kim są te politycy kto rządzi.
- prawdziwy znak polski to Orzeł ludowy tak jak pierwszy - królestwo ludowe bez niewolników. a znaki nowe, krzyże (pogan- niewolnictwa homo-zdrady) i gwiazdy zachodnie( feudalizm fałsz) są znaki niewolnictwa. a kto do dał ta gwiazda , spytacie tego o co mu chodziło- gwiazda wielkość albo znak obcych narodów ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat, bardzo obiektywnie napisany. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

artykul bardzo dobry,pokazuje ile mamy w XXI wieku oszolomow ktorzy zmienialiby wszystko co tylko mozna.Czy Polska niemoze byc normalnym krajem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze znajdą się jakieś dziwaki...
+;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trafny tekst.
Rozbawił mnie drugi akapit komentarza redaktora Bobińskiego :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.