Facebook Google+ Twitter

Czy z polskiego internetu znikną krótkie filmy? Filmowcy żądają opłat

Stowarzyszenie Filmowców Polskich rozsyła listy z żądaniem wnoszenia opłat z tytułu praw autorskich. Pisma trafiają do właścicieli polskich stron, publikujących krótkie filmy. Jak podaje Gazeta.pl, ultimatum stowarzyszenia dotarło już m.in. do autora strony luzior.pl

Strona forum dyskusyjnego. / Fot. http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=262601Prawnicy stowarzyszenia zaproponowali mu podpisanie umowy i wnoszenie comiesięcznej opłaty w wysokości 200 zł. Zapewne od większych serwisów zażądają kwot znacznie wyższych. Współwłaścicielka występującej w imieniu SFP krakowskiej kancelarii prawnej już zapowiada, że dotrze do wszystkich serwisów zamieszczających filmy.

Czy strony takie jak ta znikną pod naporem finansowych żądań stowarzyszeń twórczych? / Fot. www.luzior.plMoże to oznaczać kres działalności wielu z nich. Właściciele nie będą zapewne chcieli wdawać się w kosztowne i długotrwałe procesy. Tym bardziej, iż wedle stowarzyszenia, powoływanie się na to, że strony zawierają jedynie odnośniki do filmów fizycznie istniejących na innych serwerach, np, Youtube, wcale nie zwalnia od odpowiedzialności.

Gazeta.pl przytacza jednak opinię radcy prawnego, wedle którego, podstawa roszczeń stowarzyszenia, czyli artykuł 70 prawa autorskiego, został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Nie można więc, w oparciu o ten martwy przepis, wysuwać jakichkolwiek żądań.

Jak to jest ze ściąganiem plików z internetu? Czy można pójść do więzienia?
Legalne p2p to tylko pobożna wizja
Czy w internecie czas na cenzurę?
Prawda o światowej sieci, czyli internauci szukają pornografii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Będziemy płacić za youtube.com albo nam zablokują dostęp hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.