Facebook Google+ Twitter

Czy zabezpiecznie obligacji przyczyni się do bankructwa Polski?

Bank inwestycyjny Berclays Capital rekomenduje swoim klientom kupno instrumentów zabezpieczających polski dług. Jak to wpłynie na koszty obsługi długu publicznego? Czy oznacza to nadchodzące bankructwo Polski?

 / Fot. Wiesław ZajiczekBank inwestycyjny Berclays Capital rekomenduje inwestorom zakup tzw. CDS-ów (credit default swap) - instrumentów pochodnych będących zabezpieczeniem dla posiadaczy papierów dłużnych. CDS-y są tym droższe, im bardziej prawdopodobne w ocenie inwestorów staje się bankructwo danego kraju - emitenta papierów dłużnych. Dla kogoś, kto pierwszy raz słyszy o CDS-ach, mogą one wydawać się pożytecznym instrumentem na rynku - czymś, co sprawia, że posiadacze polskich obligacji czują się bezpiecznie.

Tymczasem na rynku działa ważniejszy i bardzo groźny mechanizm. Gdy agencje ratingowe ocenią, że z finansami publicznymi danego kraju dzieje się coś złego, obniżają ratingi (oceny wiarygodności kredytowej) obligacji emitowanych przez rząd tego kraju. Banki inwestycyjne mogą ponadto zalecać kupowanie CDS-ów. Wówczas inwestorzy kupują je nie jako zabezpieczenie, ale jako okazję do zarobku na wzroście wartości. Kiedy inwestorzy masowo zaczynają kupować takie instrumenty, ich cena idzie w górę, a to powoduje spadki cen obligacji, czyli wzrost ich rentowności. Rząd musi więcej płacić za obsługę długu publicznego, stan finansów państwa pogarsza się, co znów napędza - z pomocą agencji ratingowych - wzrost cen CDS-ów i mamy sprzężenie zwrotne prowadzące do formalnego bankructwa państwa.

Sytuacja taka miała miejsce w przypadku np. Grecji, Portugalii czy Irlandii. W przypadku Polski na razie ratingi nie są cięte, ale taka rekomendacja znanego banku inwestycyjnego jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla rządu. Jedna rekomendacja pewnie nie wystarczy do nakręcenia spirali rosnącego kosztu obsługi długu publicznego, ale warto obserwować, czy nie pojawią się następne... Obecny rząd robi niewiele, aby naprawić finanse publiczne, a w dodatku rozmontowuje system emerytalny, co w ocenie zagranicznych inwestorów jest sygnałem ostrzegawczym.

Źródło - Barclays Capital: Polska może zbankrutować

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ma Pan rację pisząc o wykorzystywaniu CDS-ów do celów spekulacyjnych, powinno to być zakazane podobnie jak to się gdzieniegdzie stało z tzw. nagą krótką sprzedażą instrumentów finansowych. Polski rząd nie jest jednak bez winy, swoimi działaniami - rozmontowywaniem OFE bez tworzenia lepszej alternatywy, i karygodnym zarządzaniem finansami publicznymi - przyciąga uwagę spekulantów, którzy chętnie pomogą w ewentualnych obniżkach ratingów, jeśli będą mogli na tym zarobić. Ratingowy system ocen póki co nie zmieni się, pozostaje więc rządowi dbać o to, aby banki inwestycyjne miały mniej powodów do obstawiania negatywnych scenariuszów. Ale przecież wygląda na to,że liczy się tylko wygranie wyborów, któż martwiłby się tym co będzie za 10 - 20 lat....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten globalny kryzys finansowy dowiódł, że istnieje ciche i korzystne dla obu stron- porozumienie pomiędzy agencjami ratingowymi a bankami inwestycyjnymi co do wiarygodności kredytowej danego kraju.
Jeśli tylko nadarzy się okazja, spekulanci zwani inwestorami rzucają się na zakup CDS-ów
W mojej ocenie handel długami państw powinien zostać zabroniony.
Globalne rynki finansowe pozbawiają państwa możliwości demokratycznego zarządzania gospodarką.
Rządy stają się ich zakładnikami.
Jedynym celem obniżenia ratingu w przypadku Polski jest wymuszenie na państwie zmian na których globalne instytucje finansowe mogłyby zarobić jak też i nie stracić ( demontaż OFE) Pod hasłem naprawy finansów publicznych kryje się wymuszenie na rządzie przyśpieszenia prywatyzacji spółek Skarbu Państwa a szczególnie tych spółek najbardziej dochodowych. Na tym właśnie najbardziej zależy rekinom finansjery. Istnieje tutaj ścisła współpraca pomiędzy bankami inwestycyjnymi, dużymi "inwestorami" indywidualnymi a agencjami ratingowymi właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.