Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8476 miejsce

Czy zakażenia wirusem HPV to już problem społeczny?

O skuteczności szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego w kontekście zachorowań na raka szyjki macicy mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz - kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytut im. Marii

 / Fot. WSSDz im. św. LudwikaJednym z największych osiągnięć medycyny XX wieku było odkrycie szczepionek na choroby dręczące ludzkość i powodujące śmierć lub ciężkie konsekwencje zdrowotne. Dziś już sporadycznie spotykamy choroby takie jak choroba Heinego-Medina czy gruźlica, które kiedyś kosztowały życie lub powodowały kalectwo tysięcy ludzi. Dlatego - pomimo nieuzasadnionej krytyki środowisk paranaukowych - możemy stwierdzić, że szczepienia to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny.

W przeciwieństwie do gruźlicy, tężca czy wścieklizny, które objawiały się krótko po infekcji, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) nie powoduje natychmiastowych konsekwencji zdrowotnych, co przez wiele lat uniemożliwiało powiązanie go z rakiem szyjki macicy. Ostatecznie jednak badania Haralda zur Hausena - laureata Nagrody Nobla i innych dowiodły bezpośredniego związku pomiędzy przetrwałą infekcją HPV a rozwojem raka szyjki macicy. Kolejne obserwacje udowodniły, że wirus HPV jest niezwykle powszechny a przejściowa nim infekcja dotyczy prawie połowy aktywnych seksualnie kobiet.

I chociaż tylko ułamek procenta tych kobiet zachoruje na raka szyjki macicy to należy pamiętać, że choroba jest rozpoznawana rocznie u 500 tys. kobiet na całym świecie. Czyni to z raka szyjki macicy najczęstszy nowotwór żeńskich narządów płciowych, szczególnie częsty w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do programów profilaktycznych takich jak badania cytologiczne zawsze był, jest i długo jeszcze będzie ograniczony.

W świetle badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek przeciwko najczęstszym typom wirusa HPV nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do słuszności powszechnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Dziś wiemy, że prawdopodobnie już 2 dawki szczepionki chronią przed infekcją i ogromnie zmniejszają ryzyko raka szyjki macicy. Ponadto koszt takiej interwencji medycznej jest znacznie mniejszy niż regularne badania cytologiczne i genetyczne w kierunku infekcji HPV, nie mówiąc już o kosztach leczenia onkologicznego. Prostsze także wydaje się zaszczepienie populacji krajów rozwijających się niż wieloletni nadzór cytologiczny nad tymi osobami.

Wprowadzenie powszechnych szczepień w krajach takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania jest ważnym krokiem w dobrym kierunku. Jak najszybciej należy zapewnić dostęp do szczepień w krajach rozwijających się, gdyż właśnie tam takie rozwiązanie przyniesie największe, pozytywne efekty zdrowotne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Dziś wiemy, że prawdopodobnie już 2 dawki szczepionki chronią przed infekcją i ogromnie zmniejszają ryzyko raka szyjki macicy."

Wiemy czy wiemy prawdopodobnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Wprowadzenie powszechnych szczepień w krajach takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania jest ważnym krokiem w dobrym kierunku./

Dobrym dla kogo?
Dla dwóch firm, które dzielą rynek szczepionki HPV: Merck & Company oraz GlaxoSmithKline - dobrym z pewnością.

Ta druga firma znana jest szczególnie ze swojego "etycznego" podejścia do świata, czemu dał wyraz nie jakiś tam bloger, nie jakiś tam lekarz czy naukowiec, ale Departament Sprawiedliwości USA nazywając jej fałszerstwo - "Largest Health Care Fraud Settlement in U.S. History" !!! :

https://www.justice.gov/opa/pr/glaxosmithkline-plead-guilty-and-pay-3-billion-resolve-fraud-allegations-and-failure-report

Zapłacili 3 mld dolarów kary, ale to nic przecież w skali interesów, które robią.

Każda szczepionka z osobna wymaga starannego sprawdzenia faktów, przemyślenia oraz rozważenia za i przeciw, w czym niestety nie pomaga nachalna propaganda.

Warto jednak wiedzieć Drodzy Państwo - z kim, w sensie zdolności do podłego kłamstwa i manipulacji, mamy tutaj do czynienia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.