Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zakażenia wirusem HPV to już problem społeczny?

kslowik@dzieciecyszpital.pl
[email protected]
O skuteczności szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego w kontekście zachorowań na raka szyjki macicy mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz - kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytut im. Marii

Jednym z największych osiągnięć medycyny XX wieku było odkrycie szczepionek na choroby dręczące ludzkość i powodujące śmierć lub ciężkie konsekwencje zdrowotne. Dziś już sporadycznie spotykamy choroby takie jak choroba Heinego-Medina czy gruźlica, które kiedyś kosztowały życie lub powodowały kalectwo tysięcy ludzi. Dlatego - pomimo nieuzasadnionej krytyki środowisk paranaukowych - możemy stwierdzić, że szczepienia to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny.

W przeciwieństwie do gruźlicy, tężca czy wścieklizny, które objawiały się krótko po infekcji, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) nie powoduje natychmiastowych konsekwencji zdrowotnych, co przez wiele lat uniemożliwiało powiązanie go z rakiem szyjki macicy. Ostatecznie jednak badania Haralda zur Hausena - laureata Nagrody Nobla i innych dowiodły bezpośredniego związku pomiędzy przetrwałą infekcją HPV a rozwojem raka szyjki macicy. Kolejne obserwacje udowodniły, że wirus HPV jest niezwykle powszechny a przejściowa nim infekcja dotyczy prawie połowy aktywnych seksualnie kobiet.

I chociaż tylko ułamek procenta tych kobiet zachoruje na raka szyjki macicy to należy pamiętać, że choroba jest rozpoznawana rocznie u 500 tys. kobiet na całym świecie. Czyni to z raka szyjki macicy najczęstszy nowotwór żeńskich narządów płciowych, szczególnie częsty w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do programów profilaktycznych takich jak badania cytologiczne zawsze był, jest i długo jeszcze będzie ograniczony.

W świetle badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek przeciwko najczęstszym typom wirusa HPV nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do słuszności powszechnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Dziś wiemy, że prawdopodobnie już 2 dawki szczepionki chronią przed infekcją i ogromnie zmniejszają ryzyko raka szyjki macicy. Ponadto koszt takiej interwencji medycznej jest znacznie mniejszy niż regularne badania cytologiczne i genetyczne w kierunku infekcji HPV, nie mówiąc już o kosztach leczenia onkologicznego. Prostsze także wydaje się zaszczepienie populacji krajów rozwijających się niż wieloletni nadzór cytologiczny nad tymi osobami.

Wprowadzenie powszechnych szczepień w krajach takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania jest ważnym krokiem w dobrym kierunku. Jak najszybciej należy zapewnić dostęp do szczepień w krajach rozwijających się, gdyż właśnie tam takie rozwiązanie przyniesie największe, pozytywne efekty zdrowotne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto