Facebook Google+ Twitter

Czy zanotujemy najniższą od 6 lat stopę bezrobocia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) prognozuje, że stopa bezrobocia spadnie w tym miesiącu do 14,7 proc. Jeśli te informacje się potwierdzą, zanotujemy najmniejszy odsetek bezrobotnych od 6 lat.

Bezrobocie w Polsce spada nieprzerwanie od stycznia 2006 roku, kiedy wynosiło 18 proc. Największe bezrobocie zanotowano w lutym 2003 roku, kiedy bez pracy było aż 20,7% Polaków.

Stopa bezrobocia w Polsce od grudnia 2000 r. Kolor czerwony oznacza wartość prognozowaną przez MPiPS. Grafika: Kamil Wójcik.Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października tego roku wyniosła 2 mln 301,8 tys. osób i była o 61,8 tys. osób niższa niż przed miesiącem oraz niższa o 410,3 tys. niż w październiku 2005 roku.

Ostatnie dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) napawają więc optymizmem. Jeśli ta spadkowa tendencja utrzyma się w kolejnych dwóch miesiącach, rok 2006 przejdzie do historii, jako jedyny, w którym liczba bezrobotnych zmniejszała się przez cały rok. Podobna sytuacja zaistniała tylko w roku 1997, z tą różnicą, że bezrobocie pozostało wtedy bez zmian w ostatnim kwartale. Jednak z obserwacji rejestrowanej przez GUS stopy bezrobocia wynika, że ostatnie dwa miesiące w roku z reguły sprzyjają wzrostowi osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Czy tym razem będzie inaczej?

fot. sxc.huJeśli faktycznie uda się przełamać tę barierę, to z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z precedensem, dzięki któremu nasz kraj będzie na najlepszej drodze, by zwalczać piętę achillesową polskiej gospodarki, jaką na pewno jest bezrobocie. A wszystko to na pohybel pesymistom, wciąż podkreślającym fakt emigracji zarobkowej Polaków, którzy na otwartym rynku Unii Europejskiej widzą alternatywną szansę na zdobycie godziwego wynagrodzenia, jako czynnik sztucznie zaniżający odsetek rodaków pozostających bez pracy.
Danych o liczbie emigrantów jest tyle, ile osób te dane szacuje. Jak słusznie zauważa Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, metodyka takich badań jest niejasna. Nie wiemy ile osób wyjeżdżającyh za granicę rzeczywiście wyjeżdza z zamiarem podjęcia pracy zarobkowej, ile z nich tę pracę znajduję, i co najważniejsze, ile z nich wraca do Polski. Jeśli by uwierzyć szacunkom, iż od 1 maja 2004 roku z naszego kraju wyjechało prawie 2 miliony Polaków (MPiPS oficjalnie podaje liczbę 600 tys.), choć trudno to zbadać, to nie trudno przecież zauważyć, że na pewno istnieje spory odsetek, który do tego czasu do kraju powrócił. Czy obawy o spadającym tylko na skutek emigracji bezrobociu są więc uzasadnione?

Rynek pracy w Polsce przecież mocno się zmienia. W szybkim tempie wzrasta gospodarka, tworzonych jest coraz więcej miejsc pracy. W stosunku do roku poprzedniego liczba miejsc pracy wzrosła o ponad 30 proc. (według danych MPiPS). Zanotowaliśmy również niemal 20-procentowy wzrost inwestycji i prawie 6-procentowy wzrost PKB. Ta dynamika z pewnością przewyższa odsetek Polaków wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu chleba.

Z niecierpliwością oczekujemy więc na listopadowe dane. I bądźmy optymistami, że gospodarka w naszym kraju naprawdę zmierza w dobrym kierunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Arnie Kocon
  • Arnie Kocon
  • 21.09.2012 02:15

teraz jest 12% i nie można znaleźć pracy. Jestem bezrobotny od ponad roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spadek bezrobocia nie jest efektem emigracji zarobkowej Polaków! Że też daliście sobie wmówić takie głupoty przez polityków. A może zamiast nich lepiej posłuchać specjalistów? Oni mówią co innego!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli sporo ludzi wyjeżdża to trudno aby bezrobocie jeszcze wzrastało...
Czy kobieta, która pracowała, ale z powodu dzieci nie pracowała zaw. do 50 może isć do pośredniaka i zarejestrować się szukając pracy? A 70 letnia, co to emerytury nie dostała, bo zbyt krótko pracowała do zmiany przepisów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, mylicie sie i to bardzo, no ale nie zamierzam przekonywać na siłę :) To NIE JEST efekt żadnej emigracji. Wystarczy policzyć, matematyka. Musiałoby wyjechać 2 mln ludzi, a jeśli wierzycie, że tyle wyjechało to powodzenia :) Wyjechało ok 700-800 tys, a pozostałe 1,2 mln jest w szarej strefie. Każdy ekonomista wam to powie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

popieram QNeX....to efekt emigracji....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem to głównie efekt emigracji zarobkowej. Emigrują ludzie, którzy nie mogą znaleźć pracy u nas. Emigrują ludzie, którzy dużo lepiej zarabialiby za granicą. Ci drudzy powodują, że firmy muszą szukać nowych pracowników, ci pierwsi, że mnijejszy jest "wybór" u nas.

Szczerze powiedziawszy, czytając o proponowanym "skoku na OFE", który chce nam zafundować ZUS sam zastanawiam się, czy nie dołączyć do tej drugiej grupy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie, rzeczywiste bezrobocie jest dużo niższe. Te wszystkie GUSy i Ministerstwa Pracy to lipa. Tak naprawdę bezrobocie w Polsce, wg. badań ekonomistów zrzeszonych w różnorakich fundacjach notorycznie oscyluje w granicach 9-12%! Tylko Polaczkom się wmawia, że bezrobocie spada BO RZĄD ROBI DOBRZE, a tak naprawdę specjalnie nie wspominają w ministerstwie o tym, że to bandyckie koszty pracy powodują wyłudzanie świadczeń w urzędach pracy a w rzeczywistości pracę w szarej strefie. GUS nawet otwarcie mówi o tym, że nie uwzględnia szarej strefy! Ministerstwo też, bo nie chcą się tym zająć. Dlaczego? Bo to nie leży w ich interesie! Co by robiła taka Kalata, gdyby Gilowska obniżyła koszty pracy? Musiała by siedzieć cicho i podpisywać umowy z org. dobroczynnymi na pomoc potrzebującym. Naprawdę potrzebującym. A tak, może błyszczeć na konferencjach i pieprzyć, że dzięki rządowi bezrobocie spada, a poza tym ZUS powinien wypłacać emerytury bo jest jedynym słusznym monopolistą i prywaciarzom z wolnego rynku nie wolno się tego tykać... Czysty socjalizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.