Facebook Google+ Twitter

Czy zapłaczemy za Fornalikiem?

W środę, 16 października bieżącego roku, otrzymaliśmy informację o zwolnieniu ze stanowiska reprezentacji Polski w piłce nożnej Waldemara Fornalika. Czy powinno to dziwić? Bez dłuższego zastanowienia odpowiadam: nie...

Waldemar Fornalik / Fot. PAP Radek PietruszkaJednak kiedy przyglądam się temu bliżej i czym więcej plotek na temat jego następcy, coś mi mówi, że to może być strzał w stopę…Prawda jest taka, że nie jestem zadowolony ze stylu gry reprezentacji ani selekcji, której dokonywał dotychczasowy trener, jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że momentami, dłuższymi lub krótszymi, ta drużyna zaczynała reprezentować dość wysoki poziom. Czy była w ogóle szansa na to, żeby Polska awansowała na Mistrzostwa Świata w 2014 roku? Oczywiście, szansa taka zawsze jest, ale czy była realna? Według mnie nie. I Pan Waldemar może dziękować za to swojemu poprzednikowi, Franciszkowi Smudzie, który dostał wiele czasu na przygotowanie drużyny do Euro 2012 i zrobił to w taki sposób, który każdy kibic doskonale mu zapamięta do końca życia. Nie pozostawił po sobie nic, ani szkieletu kadry, ani też zgranej drużyny, kazał swojemu następcy nadal szukać optymalnych rozwiązań. Musimy więc sprawiedliwie powiedzieć, że Fornalik nie miał zbyt dużo czasu na ułożenie tego “burdelu”, bo zaraz zaczynał eliminacje, a więc praktycznie na wstępie musiał grać o punkty nie mając drużyny i testując rozwiązania. Człowiek rzucony na głęboką wodę nie zawsze musi sobie poradzić, a nie świadczy to o tym, że jest słaby w danej dziedzinie. Jednak widać było “gołym okiem”, że Waldemarowi Fornalikowi zabrakło doświadczenia na arenie międzynarodowej, w walcem z mocnymi rywalami, bo przecież za takich trzeba uznać Anglię (co prawda borykającą się z problemami, ale nadal jest to solidny zespół), Ukrainę, która jest bardzo mocną drużyną i Czarnogórę, która w swojej ekipie nie ma zbyt wielu gwiazd, jednak jest zgranym kolektywem grającym agresywnie, wywierającym presję na przeciwniku.

Oczywiście nie mam zamiaru bronić selekcjonera Fornalika. Popełnił masę błędów, od odwołania Obraniaka, po źle dobraną taktykę, aż w końcu do chaotycznych powołań na kadrę. Chcę jedynie spojrzeć na to inaczej i perspektywicznie. On dopiero szukał optymalnych rozwiązań, pod presją oczekiwań łapał się wszystkiego co mógł, a to nie jest dobre, dlatego duża wina leży po stronie mediów i kibiców. Człowiek powinien mieć czas i spokój, żeby wyniki były optymalne, a Fornalik tego nie miał. Mimo to, reprezentacja Polski pod jego wodzą potrafiła zagrać kilka dobrych momentów, a nawet dobry mecz z Czarnogórą. To za mało, żeby pojechać na Mundial w Brazylii, ale to też za mało według mnie, aby zwalniać szkoleniowca. Zwłaszcza jeżeli kandydaci na jego następce są jacy są…

Engel, Wdowczyk, Nawałka…? To mają być selekcjonerzy, którzy odmienią Polską piłkę i są o wiele lepsi od Fornalika? Wątpię. I to bardzo. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, iż Fornalik jest w tym momencie o wiele lepszym trenerem niż Engel, nie mówiąc o Panu Adamie czy Dariuszu. Jeżeli któryś z tej trójki zostanie selekcjonerem to stracimy kolejny rok, może dwa i nic się nie zmieni, bo żaden z nich nie jest od Fornalika lepszy..

Chciałbym w końcu zobaczyć na ławce trenerskiej reprezentacji Polski fachowca z zagranicy, takiego jakim był Leo, który doprowadził nas do pierwszego awansu na Mistrzostwa Europy w historii, dzięki któremu wyprzedziliśmy w grupie eliminacyjnej Portugalię, który ze średnich lub nawet słabych “kopaczy”, siedzących na ławkach w swoich klubach, zrobił drużynę, której dawno nie mieliśmy. Porównując drużynę z 2008 roku do tej, którą mamy teraz jest to kolosalna różnica na korzyść czasów teraźniejszych. Mamy o wiele lepszych piłkarzy grających w swoich klubach, także dobrych. Chciałbym w końcu trenera z charyzmą, osiągnięciami, który pokaże tym chłopakom dobrą drogę do sukcesu, bo potencjał to my mamy…ogromny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.