Facebook Google+ Twitter

Czy zawirowanie walutowe to dobry moment, aby brać kredyt hipoteczny?

Na rynku walutowym trwa coraz większe zawirowanie. Do niedawna padały nowe rekordy kursu franka szwajcarskiego. Czy to dobry czas na kredyt? Czy przewalutowanie to rozsądna decyzja? Co zrobić, jeżeli posiadamy już kredyt we frankach?

Sonda

Czy wziąłbyś teraz kredyt hipoteczny? Jeżeli tak to w jakiej walucie?

 / Fot. Marek Bachorski-RudnickiObecna niestabilna koniunktura w Stanach Zjednoczonych spowodowała duże zawirowanie na rynku walutowym. Wraz z podniesieniem limitu zadłużenia oraz ryzykiem obniżenia wiarygodności USA, po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji tak niepożądanych na rynku walutowym jak obecna. Na to wszystko, nałożyły się jeszcze niepokojące uwarunkowania w krajach strefy euro, zwłaszcza tych południowych.

Eksperci twierdzą, że po bessie zawsze następuje hossa i odwrotnie. Uważają więc, że obecna okoliczność jest przejściowa i jak tylko zostaną podjęte radykalne decyzje polityczne, powinna się unormować. Po interwencji Szwajcarskiego Banku Centralnego frank spadł do 3,46 zł. Generalny trend po rekordzie 11 sierpnia jest spadkowy. Jednakże kredytobiorcy nadal patrzą z niepokojem w przyszłość.

Czy należy się bać kredytu w obcej walucie?


Każdy, kto podejmuje się wzięcia kredytu hipotecznego ma świadomość tego, że jest on rozłożony na określoną liczbę lat. W tym czasie wydarzyć może się przecież bardzo wiele. Nie ma czegoś takiego jak "jakoś to będzie". Trzeba mieć świadomość ryzyka walutowego, które bierze na siebie kredytobiorca, gdy będzie się zadłużał w walucie obcej. No tak, tylko co zrobić, gdy pożyczka jest niezbędna? Może lepiej będzie wziąć go w złotówkach? To może nie być zbyt rozsądne, bo pod względem wysokości rat, kredyty hipoteczne we frankach (mimo wzrostu wartości ich rat) nadal są zdecydowanie korzystniejszą walutą finansowania aniżeli polski złoty. Czy ze względu na wysoki kurs franka brać teraz kredyt? Odpowiedź jest oczywista: brać. I to jak najszybciej, bo gdy kurs zacznie spadać, to zadowolenie na Twojej twarzy będzie tylko rosnąć.

Może przewalutować kredyt we frankach?


Mówiąc krótko: obecny kurs franka jest wydumany, ta waluta nie jest tyle warta. Jej obecny kurs wynika tylko ze złych politycznych decyzji w zakresie polityki finansowej i to zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w krajach strefy euro. Szacuje się, że chociaż obecna sytuacja jest dość skomplikowana, to z racji tego, że nie jest naturalna, najpóźniej w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy wróci do normy i ustabilizuje się. Pamiętajmy, że z racji tego, że kredyt zaciągany jest z reguły na kilkanaście lat, to w chwili zaciągnięcia go płacimy raty nieco niższe. Taki jest sens pobierania kredytu walutowego. Obecna sytuacja jest dość nietypowa, i należałoby się wykazać tutaj bardziej zimną krwią, niż pochopnym podejmowaniem decyzji. Lepiej więc próbować negocjować z bankiem obniżenie bieżących zobowiązań, niż przejąć zobowiązanie nieproporcjonalnie wysokie do jej rzeczywistej wartości, czyli zamienić franka na walutę krajową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

tom
  • tom
  • 26.07.2012 18:21

wg mnie jak bierzesz w zlotowkach to ryzyka nie ma. Dobrze poczatkowo zobaczyc oferte z Getin, swego czasu oferowali stukrotnosc zarobkow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kredyt w walucie, to jak gra na giełdzie. Inwestuj gdy kursy spadają. To samo z kredytem bież go gdy kursy najwyższe i inwestorzy szaleją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczęśliwi ci co brali kredyt denominowany w USD, kiedy kurs wynosił 1USD=4,8zł.
Szczęśliwi ci co brali kredyt denominowany w CHF, kiedy kurs wynosił 1CHF=4,3zł.

Najgorzej mają ci co brali kredyt denominowany w CHF, kiedy kurs wynosił 1CHF=1,99zł. Spłacają kredyt ale jakby go nie spłacali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.