Facebook Google+ Twitter

Czy zdążymy z inwestycjami na Euro 2012? Master Plan prawdę powie

Spółka PL.2012 opublikowała zaktualizowaną wersję Master Planu, z którego wynika, że ponad 70 proc. inwestycji realizowanych jest zgodnie z planem.

Master Plan spółki PL.2012 / Fot. Henryk MachtyłowiczZamiast pierwszego stycznia dopiero pod koniec miesiąca spółka PL.2012 opublikowała na swojej stronie internetowej najnowszy Master Plan. Narzędzie ma pokazywać jak przebiegają prace przy inwestycjach związanych z Euro 2012: stadionach, autostradach, lotniskach.

Pomimo rozwiązania umowy na budowę stadionu we Wrocławiu oraz problemów z autostradami zaktualizowane harmonogramy pokazują zadziwiająco pozytywnie nasze przygotowania do Mistrzostw Europy. Na 176 inwestycji ujętych w Master Planie, zgodnie z harmonogramem realizowanych jest 125 (71 proc.), 51 ma opóźnienia (29 proc.).

Drogi idealne

Zaskoczyć wszystkich kierowców może fakt, że najlepsza sytuacja panuje na budowach
dróg. Według spółki PL.2012 wszystkie autostrady i drogi ekspresowe powstają zgodnie z planem. W raporcie opóźnienia nie ma nawet autostrada A1 ze Świerklan do Gorzyczek, choć ponad miesiąc temu prace zostały tam wstrzymane, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wypowiedziała umowę firmie Alpine Bau.

Problemów, według Master Planu, nie ma także przy budowie tej samej autostrady na
odcinku od Strykowa do Pyrzowic. 180-kilometrowy odcinek miała budować w systemie koncesyjnym Autostrada Południe. Konsorcjum nie zapewniło jednak finansowania, a GDDKiA ma dopiero rozpisać przetarg. Na stronie spółki PL.2012 można przeczytać, że dla tych dwóch inwestycji zmieniono harmonogram prac.

Postępy prac nie wyglądałyby tak dobrze, gdyby nie wykreślenie kilku inwestycji. Z listy dróg na Euro 2012 pozbyto się ekspresówek, m.in. kluczowej trasy S5 łączącej Gdańsk z Poznaniem. Część dróg nie ma opóźnień, bo mają być na czas mistrzostw tylko „wyrobami autostradopodobnymi”. "W przypadku niektórych inwestycji, jako datę oddania do użytkowania, wskazano datę uzyskania tzw. przejezdności na czas trwania mistrzostw" – można przeczytać w komentarzu spółki zamieszczonym na stronie internetowej.

Dużo gorzej, przynajmniej na papierze, wygląda sytuacja na kolei. PKP wycofało się z realizacji trzech inwestycji, w tym prac modernizacyjnych na odcinku Poznań - Wrocław. W sumie na 36 inwestycji, które pozostały, PKP spóźnia się z realizacją ponad połowy. Pięć z nich opisano jako „opóźnienia krytyczne”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mamy nie tylko księgowość kreatywną. Do kreatywnych dochodzi: planistyka, realizacja i statystyka. Najważniejsze by ludziska wiedzieli, że żyje im się lepiej i nie wsłuchiwali się w malkontentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.02.2010 11:45

Spoko spoko. Jak by groziło że się planu nie zrealizuje to się plan zmieni.
Tak jak to zrobiono teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się wierzyć nie chce takie optymistyczne to wszystko tylko czy ten plan ma coś do zimy bo ta utrudnia znacznie prace.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.