Facebook Google+ Twitter

Czy zgoda zbuduje fundament rynku pracy i polityki społecznej?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-07 15:53

Finanse publiczne, rynek pracy, system emerytalny, polityka prorodzinna i społeczna - wszystkie wymagają zmian. Jest szansa na ich przeprowadzenie w zgodzie i - miejmy nadzieję - w jednoczącej idei, że Polska jest najważniejsza.

 / Fot. komited wyborczy / wiki commonsDnia 5 lipca 2010 roku, Państwowa Komisja Wyborcza w obwieszczeniu stwierdziła, że Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został wybrany Bronisław Komorowski. Podsumowując obietnice i wypowiedzi Marszałka Komorowskiego w czasie kampanii prezydenckiej ukazuje nam się jego wizja Polski, obraz planów reform i miejsca, które w nich zajmuje rynek pracy i polityka społeczna. Finanse publiczne, rynek pracy, system emerytalny, polityka prorodzinna i społeczna - wszystkie wymagają zmian. Jest szansa na ich przeprowadzenie w zgodzie i - miejmy nadzieję - w jednoczącej idei, że Polska jest najważniejsza.

Finanse publiczne


Na pierwszy plan wysuwa się reforma finansów publicznych, którą ma rozpocząć wprowadzenie reguły wydatkowej (wydatki tzw. elastyczne i nowe wydatki sztywne nie będą mogły rosnąć w skali roku w stopniu wyższym niż jeden punkt procentowy powyżej wskaźnika inflacji). Ministerstwo Finansów poinformowało w czerwcu, że wprowadzenie reguły wydatkowej pozwoli zaoszczędzić do 2012 r. 8, 5 mld zł.

Jak podkreślił Donald Tusk, Polska jest w sytuacji kraju, który może wydawać pieniądze, ale oszczędnie i w sposób zdyscyplinowany. Założenia reguły są szeroko komentowane jako niewystarczające. Mirosław Gronicki (ekonomista, minister finansów w rządzie Marka Belki) w artykule dla "Rzeczypospolitej" ocenił, iż rozwiązanie problemu limitowania tempa wzrostu wydatków wymaga zasadniczo innego podejścia (podobne próby na przestrzeni lat 2001-2009 pokazały, iż roczne tempo wzrostu wydatków sektora finansów publicznych było do czterech razy szybsze, niż pozwalałaby na to reguła wydatkowa.) Komorowski w trakcie oficjalnego otwarcia drugiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach opowiedział się za kontynuowaniem reformy finansów publicznych i jej rozszerzeniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.