Facebook Google+ Twitter

Czy znacie "Legendy zamków karpackich"?

"Legendy zamków karpackich" to zbiór 65 ludowych podań przedstawionych przez Bartłomieja Grzegorza Salę.

okładka / Fot. wydawnictwo BoszBardzo lubię poznawać legendy, a jeszcze bardziej lubię zwiedzać zamki, które skrywają niejedną tajemnicę sprzed setek lat. Moim ulubionym jest zamek Grodziec, położony nieopodal Złotoryi (województwo dolnośląskie). Pisałam o nim w tym artykule, zaś zdjęcia zamieściłam w tej fotogalerii. I choć zwiedziłam już kilka zamków Dolnego Śląska, rejon karpacki jest mi nadal nieznany. Dlatego postanowiłam to zmienić i sięgnęłam po publikację Bartłomieja Grzegorza Sali, stanowiącą połączenie dwóch moich zainteresowań - legend i zamków.

"Legendy zamków karpackich" to zbiór 65 ludowych podań związanych z zamczyskami zlokalizowanymi od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Jak przyznaje autor: mówiąc o polskich Karpatach mam na myśli ich górskie pasma, z pominięciem pogórzy. Stąd znalazły się tu zamczyska położone pośród gór (Sucha Beskidzka, Niedzica, Czorsztyn, Zamek Pieniński, Rytro, Muszyna), w śródgórskich obniżeniach (Żywiec, Nowy Sącz) lub na skraju gór (Bielsko-Biała, Lanckorona, Myślenice, Dobczyce, Sanok, Manasterzec, Lesko). Postanowiłem jednak nie pomijać i tych, które wzniesiono w pobliskim sąsiedztwie wierchów - na bezpośrednich przedpolach gór (Cieszyn, Czchów, Wytryszczka, Rożnów, Odrzykoń).

Ruiny zamku królewskiego na Zamczysku we wsi Rytro / Fot. Weronika TrzeciakLegendy dotyczą 20 zamków, wśród których znalazły się: pozostałości zamku Piastów cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, Stary Zamek Habsburgów w Żywcu, zamek Suskich w Suchej Beskidzkiej, ruiny zamku królewskiego na Lanckorońskiej Górze, ruiny strażnicy królewskiej na Zarabiu (Myślenice), ruiny zamku królewskiego na Górze Zamkowej w Dobczycach, baszta zamkowa królewska na Machulcu (Czchów), zamek Tropsztyn w Wytryszczce, Ruiny Zamku Rożenów i ruiny zamku Tarnowskich w Rożnowie, ruiny zamku królewskiego w Nowym Sączu, Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny zamku królewskiego w Czorsztynie, Zamek Pieniński - ruiny refugium na Górze Zamkowej, ruiny zamku królewskiego na Zamczysku we wsi Rytro, ruiny zamku biskupów krakowskich na Baszcie w Muszynie, ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu, pozostałości zamku królewskiego w Sanoku, ruiny zamku Sobień w Manastercu, zamek Kmitów w Lesku.

Jak widać, zamki są różnorodne. Jedne zachowały swój dawny blask i stanowią atrakcje turystyczne, inne pozostały w ruinie i są już nieco zapomniane. Podobnie jest z legendami, jedne są bardziej znane, inne mniej. Szczerze pisząc, mnie były znane mniej albo wcale. Pewnie dlatego, że to nie moje rejony. Jednak osoby mieszkające na tych terenach na pewno wiele legend pamięta, chociażby ze szkoły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.