Facebook Google+ Twitter

Czy znamy granice wolności w Internecie?

Konferencja "Granice wolności w Internecie" ujawniła wiele istotnych problemów. Domagamy się ograniczenia wolności w sieci, ale czy rzeczywiście wiemy, czego chcemy? Dokąd nas to zaprowadzi?

 / Fot. PAPW dniu dzisiejszym (24 marca) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się konferencja Granice wolności w Internecie. Organizatorem imprezy była Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Konferencja miała dość żywiołowy przebieg: referenci przedstawili swoje poglądy, podkreślając zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój ogólnoświatowej sieci komputerowej.

Konferencję otworzył minister Władysław Stasiak, Szef Kancelarii Prezydenta RP. Oznajmił, że najważniejszą sprawą jest w tej chwili wypracowanie odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby zniwelować wszelkie patologie w sieci. Konieczna jest rozmowa, jakie narzędzia należy przyjąć, aby były one skuteczne i pozwoliły uzyskać komfort psychiczny korzystania z Internetu.

Pierwszym prelegentem był dr inż. Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Obrazowo przedstawił historię Internetu: sieć ma 18 lat i jest "produktem nie w pełni dojrzałym technicznie, chociaż ma już prawo głosować". Mówił, że wg badań obecnie z Internetu korzysta 25 proc. populacji: 1 700 mln użytkowników na świecie i 428 mln w Europie. Najważniejszą kwestią jest bezwzględna ochrona prywatności obywatela, bowiem z technicznego punktu widzenia ochrona danych osobowych niestety jest iluzją.

Iszkowski objaśnił także jaka jest ciemna strona Internetu (działalność przestępcza, kradzież i modyfikacja informacji, blokowanie "niepożądanych" treści), jakie są zagrożenia dla sprzętu użytkownika (spamy, wirusy, podglądanie i podrzucanie danych, podsłuchiwanie i podglądanie otoczenia, kradzież haseł i kodów, śledzenie zachowań użytkownika), a jakie dla sprzętu Internetu (blokowanie pracy systemu, czytanie, kopiowanie i modyfikacja danych, przejęcie kontroli systemu). Zadał też kilka ważnych pytań: Czy wolno służbom prowadzić prowokacje w sieci internetowej? Zaglądać do komputerów i kont osobistych? Odcinać dostęp do Internetu osobom lub grupom?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.