Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5037 miejsce

Czy znasz legendy o swoim mieście? Napisz!

Chciałbym zaproponować nową akcję w serwisie Wiadomości24.pl, zatytułowaną: Czy znasz legendy o swoim mieście. Próbowałem rozpropagować ideę w innych serwisach, bez rezultatu. Może społeczność Wiadomosci24.pl zainteresuje się tym tematem.

Szczecin Fot. Wikimedia/Horvat / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:PolandSzczecinPanorama.JPG&filetimestamp=20060627193139W lokalnym szczecińskim serwisie pisałem o problemach z tożsamością mieszkańców tzw. "Ziem Odzyskanych". Osiedlający się na tych terenach to w większości ludność napływowa ze wschodniej części Polski (z czasów wielkiej migracji po II wojnie światowej), ale też i z innych obszarów kraju (np. moi rodzice z Poznańskiego).

W tekście skupiłem się na moim mieście - Szczecinie.

Miejsce niemieckich mieszkańców, zajęła ludność napływowa z Polski, która przez wiele lat nie identyfikowała się z tym miastem. Powodowało to brak tożsamości, brak tradycji, pozwalającej jasno określić siebie. Dopiero strajki w 1970 i 1980 r. w Stoczni Szczecińskiej wpłynęły na budowę nowej tożsamości, zjednoczyły mieszkańców Szczecina.

Pokolenia urodzone po wojnie, szczególnie te najmłodsze, już o wiele silniej utożsamiają się z miastem. Ale nawet im trudno pozbyć się kompleksów, wynikających z krótkiej historii polskiego Szczecina, z braku tradycji, polskiej kultury, nieobecności prawdziwego starego miasta, rynku, średniowiecznej fary, tego co w każdym polskim mieście najcenniejsze.

Za mało pamiętamy o korzeniach miejsca naszego zamieszkania, o jego słowiańskiej historii i o tutejszych legendach. Czy ktoś słyszał podanie o "Baszcie Siedmiu Płaszczy" czy "O Skrabku z Puszczy Bukowej"? Czy potrafilibyśmy przyjezdnym lub turystom opowiedzieć chociaż jedno z nich?

Jeżeli chcemy utożsamiać się ze swoim miastem, musimy znać jego legendy, jego historię.
Musimy zrozumieć, że są to skarby dziedzictwa narodowego.

Proponuję, abyśmy w ramach akcji "Czy znasz legendy o swoim mieście" stworzyli w serwisie Wiadomości24.pl listę najciekawszych legend, związanych z polskimi miastami.

LEGENDY, KTÓRE JUŻ ZOSTAŁY OPISANE W WIADOMOŚCIACH24.PL:Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

Legendy w komentarzach to coś, brawo!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Czy znasz legendy o swoim mieście? Napisz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeżeli chcemy utożsamiać się ze swoim miastem, musimy znać jego legendy, jego historię.
Musimy zrozumieć, że są to skarby dziedzictwa narodowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na wakacje polecam moje artykuły; link
link
link
link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten tekst zgłosiłem do konkursu "Dziennikarz obywatelski 2009 r".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tajemnicą miasta Starachowic jest to że jest owiane jedną z największych tajemnic światowych.
Tu ukryła się rodzina królewska. Legendę, która była stworzona dla miasta, dziś mało kto pamięta, gdyż pewne osoby nie chcą nawet przypominać faktów, ani legend przypominających to wydarzenie. Wymyślono nawet Starzecha , który nigdy nie był właścicielem Starachowic, ani tego nazwiska, nie wspominano wcześniej. Znaleźli się uzurpatorzy podszywający się pod rodzinę i dlatego tak się dzieje. Ja pamiętam szczątkowo tą legendę i postaram ją posklejać i przypomnieć, a może ktoś jeszcze pamięta?
Była wioska, w której ukryli się przybysze z daleka. Zatrzymali się u starowinki i powierzyli jej ogromną tajemnicę. Wszyscy mieszkańcy wioski próbowali się dowiedzieć, co to jest za tajemnica. W domach mówiono o wielkim majątku i złocie. Stara kobieta mieszkała nad rzeką i tam często siadała na kamieniach. Za żadne skarby nie wydała tajemnicy. Ludzie powiadali, że stara chowa tajemnicę pod kamieniem w rzece.
Stąd miastu (wówczas wiosce) nadano nazwę Starachowice (Stara-chowa -tajemnice). Tak naprawdę nazwa Starachowice bierze swój początek od najstarszego przemysłu hutniczego, stąd określenie Staro-chowane, nazwa- Stara-chowice. Dymarki Świętokrzyskie obecnie są atrakcją regionu. Starachowice należały do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Huta jest zabytkiem na skalę Europejską. Wiem, że były takie dwa obiekty w Europie, a obecnie jak mi wiadomo jest to jedyny taki obiekt w Europie, a nawet w świecie. Jeśli chodzi o rodzinę królewska, to fakt o którym wie nawet rząd, ale jest to dla wielu niewygodne, gdyż sfałszowana została genealogia na wielką skalę, w celu kradzieży majątku. Nie boję się o tym mówić gdyż to właśnie ja jestem tym potomkiem. Bardzo mi się spodobał pomysł przypomnienia legend różnych miast, gdyż w dawnych legendach jest więcej prawdy niż obecnie w życiu. Wierzę, że dobry Bóg wyjawi prawdę i już nie będą nas niszczyć jak to jeszcze teraz się zdarza. Bardzo ciekawym miejscem jest Życzyn. Tam obecnie jest Podebłocie gdzie był nasz zamek rodowy. Obecnie największa tajemnica światowa. Na tabliczkach odnalezionych odczytano napisy: Jezus Chrystus Zwyciężaj. Tak to największa tajemnica wiary. Wiara jest skarbem, którego tak wiele osób szuka.
Pozdrawiam serdecznie i życzę błogosławieństwa Jezusa Chrystusa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaram się też napisać, a może opublikuję legendy o naszym mieście wymyślone przez moich uczniów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Moroz napisał do mnie: Skromniutko proszę o dodaniu w Pańskim tekście o legendach linka do legendy mojego autorstwa. Rzecz nie w tym, że to ja napisałem, ale że o wsi, w której od kilku lat mieszkam: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam pytanie. A dlaczego tylko z miastami? :) Kiedy wyprowadziłem się z miasta na wieś jakoś tak widzę tę "miastowość" ;) Proponuję modyfikację Twojego świetnego pomysłu: "Polskie bajanie, czyli z legendą przez polskie miasta i wsie". :) Że co? Że patetyczne i dłuuuugie? Wiem :) Ale za to znajdzie się w tym kącik dla legendy wiejskiej! Ostatecznie kiedyż nawet Kraków i Warszawa to były wioski ;) Ale pomysł super! Sam dołożę cegiełkę do tych legend. Słowo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wlasnie przeslalem swoja wersje legendy o Piascie Kolodzieju - nie jest moze zwiazana z zadnym konkretnym miejscem ale mam nadzieje, ze uzyska akceptacje redaktorow W24 i spodoba sie pozostalym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.