Facebook Google+ Twitter

Czy zostanie wprowadzony podatek od zbierania grzybów?

Zarobek uzyskiwany ze sprzedaży grzybów może zostać opodatkowany. W obecnym roku lasy w nie obfitują, zatem przyciągają rzesze ludzi. Niektórzy zbierają grzyby dla przyjemności, bądź na własne potrzeby, inni widzą w tym możliwość zarobienia pieniędzy.

W tej chwili dochody ze sprzedaży zebranych grzybów nie są opodatkowane. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są "dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (…), jagód, owoców leśnych (…) i grzybów (…)- ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny." Aby podatek nie obowiązywał, spełnione muszą być dwa warunki: grzyby powinny być zebrane i sprzedane osobiście lub z rodziną.

Tak jest obecnie, jednak leśnicy proponują, aby ten stan rzeczy zmienić. Wysyp grzybów w tym roku przyciągnął do lasów ogromną liczbę zbierających, którzy przyczynili się do dużych zniszczeń przyrody. Zdaniem prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza, szefa Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk, suma dochodów, które pozyskano ze sprzedaży grzybów wyniosła ok. 740 milionów złotych. Większość z tych pieniędzy trafiła do firm skupujących grzyby od lokalnych zbieraczy. Opodatkowanie tych dochodów pozwoliłoby pokryć straty, które poniesiono na naprawę wyrządzonych w lasach szkód.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym wydaje się jednak mało prawdopodobna. Leśnicy proponują zatem inne sposoby na rozwiązanie tego problemu, m.in. płatne licencje dla zbieraczy, opłaty za wstęp do lasów bądź kursy dla grzybiarzy. Kwestia pieniędzy nie jest najistotniejsza w całej dyskusji. Chodzi przede wszystkim o znalezienie sposobu, który będzie pozwalał w pełni chronić przyrodę, nie zabierając tym samym przyjemności wynikającej ze zbierania grzybów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jeśli dzieci sprzedadzą kosz borowików przy drodze to jaki podatek beda musiały zapłacić i jakie koszty uzyskania przychodu wyliczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcą tym załatać dziurę budżetową?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.