Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4251 miejsce

Czy zwierzęta mogą popełnić samobójstwo?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-12-09 18:11

Znane są przypadki, w których zwierzęta doprowadzają do własnej śmierci. Wciąż aktualne jest jednak pytanie, co nimi kieruje? Czy podobnie jak ludzie, są one w stanie przezwyciężyć naturalny instynkt przetrwania i popełnić samobójstwo?

 / Fot. EnthetaNajbardziej problematyczne wydają się przypadki, w których życie odbierają sobie psy, koty czy konie. Już w XIX-wiecznej prasie donoszono o kolejnych wypadkach, w których główną rolę odgrywały zwierzęta. Pisano m.in. o kotce, która powiesiła się po stracie młodych, koniu, który rozpędził się i zderzył ze skałą (czego powodem miało być jego złe traktowanie przez właściciela), czy psie, którego kilka razy ratowano, bo próbował utopić się w zbiorniku wodnym, co w końcu mu się udało. Znane są też przypadki, w których na cmentarzach znajdowano ciała psów, które po stracie właścicieli potrafiły na ich grobach zagłodzić się na śmierć.

Wszystkie te przykłady starano się w jakiś sposób wytłumaczyć. Niektórzy dochodzili do wniosków, że zwierzęta wzorem ludzi potrafią się zabić z powodu depresji, wieku, szaleństwa czy nawet znudzenia. Część naukowców jednak stanowczo odrzuca możliwość, żeby zwierzęta były w stanie świadomie zaplanować samobójstwo. Ich zdaniem jest jednak możliwe, żeby dane zwierzę w stanie podniecenia czy wielkiego cierpienia podjęło paniczne działania, które mogą zakończyć się jego śmiercią (np. szaleńczy bieg) bez zdawania sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Takie zachowanie nie jest jednak równoznaczne z Micromalthus debilis / Fot. David R. Maddisonzaplanowanym samobójstwem. Ponadto wiele osób wciąż podkreśla, że nie wiemy, w jaki sposób zwierzęta postrzegają świat i jakie mają pojęcie własnego „ja” (choć np. delfiny są w stanie rozpoznać swoje odbicie w lustrze), a tym samym czy są w ogóle w stanie zrozumieć ideę pozbawienia się życia.

Inaczej jest z mniej skomplikowanymi organizmami. Niektóre owady zabijają się, by ratować innych osobników swojego gatunku, np. mszyce, które na widok biedronek dosłownie eksplodują. W ten sposób chcą ocalić resztę mszyc przed wrogiem, mogąc go nawet wyeliminować. Z kolei samica chrząszcza Micromalthus debilis pozwala, aby jej potomek przyczepił się do niej na kilka dni, by po tym czasie mógł pożreć ją żywcem. Istnieje zresztą sporo innych organizmów, które dają się zjeść przez swoje potomstwo, np. pająki z rodziny Liocranidae.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe i daje do myślenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.