Facebook Google+ Twitter

Czyje szczątki znaleziono w masowym grobie w Malborku?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-26 09:10

W niemieckich archiwach są nazwiska około 1800 mieszkańców Malborka, zaginionych w czasie wojny. Być może to ich szczątki znaleziono jesienią w masowym grobie u podnóża malborskiego zamku.

Dokumentacja dotycząca zaginionych niemieckich mieszkańców miasta znajduje się w Lubece - powiedział Radiu Gdańsk Hubert Wohlan, szef polskiej redakcji radia Deutsche Welle. Zgodnie z dokumentami niemieckimi, zaginęło 1850 mieszkańców Malborka, mniej więcej tylu, ilu znaleziono u podnóża zamku.

Wczoraj o sprawie poinformowały najważniejsze niemieckie dzienniki telewizyjne. Sprawą oficjanie zainteresowały się też niemieckie władze, w tym konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Organizacje opiekujące się grobami wojennymi apelują o przeniesienie szczątków z Malborka do Gdańska.

Tymczasem w niemieckiej telewizji burmistrz miasta sugerował pozostawienie grobu w Malborku. Sprawą zająć ma się IPN, który będzie wyjaśniał, kogo pochowano w masowej mogile. Instytut zbada też czy są to przypadkowe ofiary czy też w 1945 roku doszło do masowego mordu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pawel Rojter
  • Pawel Rojter
  • 24.09.2010 14:29

A co z Katyniem, brak radzieckich wolontariuszy, a ile smutku zaoszczedzono by bliskim i krewnym po katastrofie samolotu, a polskie ziemie u ruskich....A Steinbach nie jest od exhumacji zwlok, glupku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli są to zwloki niemieckie, to chyba powinno się przenieść szczątki do Niemiec a nie do Gdańska. Moznaby urządzić specjalny transport zwłok i urządzić w Berlinie specjalna kwaterę "Marienburg"dla zmarłych Niemców z Malborka.

Byłby to widoczny znak definitywnego wycofania sie Niemców z nieswoich ziem, zarazem dałoby to wypędzonym Niemcom możliwość codziennego odwiedzania swoich zmarłych i częstszych przemyśleń o niemieckiej kulturze, która sie w Polsce nigdy nie sprawdziła i nadal nie sprawdza.

Myślę ze wielu Polaków byłoby skłonnych jako woluntariusze pomoc w odtransportowaniu niemieckich zwłok do granicy i przekazaniu tam szczątków zmarłych pani Steinbach. Byłby to ładny, ludzki, polski gest, zaprzeczenie traktowania polskich zwłok przez Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.