Facebook Google+ Twitter

Czyje szczątki znaleziono w masowym grobie w Malborku?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-26 09:10

W niemieckich archiwach są nazwiska około 1800 mieszkańców Malborka, zaginionych w czasie wojny. Być może to ich szczątki znaleziono jesienią w masowym grobie u podnóża malborskiego zamku.

Dokumentacja dotycząca zaginionych niemieckich mieszkańców miasta znajduje się w Lubece - powiedział Radiu Gdańsk Hubert Wohlan, szef polskiej redakcji radia Deutsche Welle. Zgodnie z dokumentami niemieckimi, zaginęło 1850 mieszkańców Malborka, mniej więcej tylu, ilu znaleziono u podnóża zamku.

Wczoraj o sprawie poinformowały najważniejsze niemieckie dzienniki telewizyjne. Sprawą oficjanie zainteresowały się też niemieckie władze, w tym konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Organizacje opiekujące się grobami wojennymi apelują o przeniesienie szczątków z Malborka do Gdańska.

Tymczasem w niemieckiej telewizji burmistrz miasta sugerował pozostawienie grobu w Malborku. Sprawą zająć ma się IPN, który będzie wyjaśniał, kogo pochowano w masowej mogile. Instytut zbada też czy są to przypadkowe ofiary czy też w 1945 roku doszło do masowego mordu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pawel Rojter
  • Pawel Rojter
  • 24.09.2010 14:29

A co z Katyniem, brak radzieckich wolontariuszy, a ile smutku zaoszczedzono by bliskim i krewnym po katastrofie samolotu, a polskie ziemie u ruskich....A Steinbach nie jest od exhumacji zwlok, glupku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli są to zwloki niemieckie, to chyba powinno się przenieść szczątki do Niemiec a nie do Gdańska. Moznaby urządzić specjalny transport zwłok i urządzić w Berlinie specjalna kwaterę "Marienburg"dla zmarłych Niemców z Malborka.

Byłby to widoczny znak definitywnego wycofania sie Niemców z nieswoich ziem, zarazem dałoby to wypędzonym Niemcom możliwość codziennego odwiedzania swoich zmarłych i częstszych przemyśleń o niemieckiej kulturze, która sie w Polsce nigdy nie sprawdziła i nadal nie sprawdza.

Myślę ze wielu Polaków byłoby skłonnych jako woluntariusze pomoc w odtransportowaniu niemieckich zwłok do granicy i przekazaniu tam szczątków zmarłych pani Steinbach. Byłby to ładny, ludzki, polski gest, zaprzeczenie traktowania polskich zwłok przez Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.