Facebook Google+ Twitter

Czyjego interesu pilnuje polski rząd?

„Niemieckie koncerny energetyczne i Gazprom uprawiają w Brukseli twardy lobbing, domagając się oceny terminalu LNG w Świnoujściu pod kątem europejskich konwencji ochrony środowiska z Espoo" – takich to określeń użyto w środowym Wall Street.

W „Naszym Dzienniku” przeczytałem artykuł „LNG na torze przeszkód”. Jego treść, muszę przyznać wywołała we mnie uczucie, którym zazwyczaj mężczyźni się nie chwalą – strach. Zaraz jednak się opamiętałem. Pomyślałem, że to jest świadome zastraszanie Polaków
przez tego „politycznego maglownika” – o. Tadeusza Rydzyka. Ale po kolejnej chwili otrzymałem „cynk”, aby nie traktować tego, o czym się dowiedziałem z artykułu, jako wytworu
„chorego z nienawiści” o. T. Rydzyka do demokratycznie wyłonionego rządu Rzeczpospolitej Polskiej i do tej „najmądrzejszej większości”, co to w sondażach wynosi PO ponad wyżyny.

Zacząłem szperać w przestrzeni wirtualnej i wyobraźcie sobie, to co w niej znalazłem, zamiast mnie uspokoić wprost przygniotło mnie do ziemi. Treści z artykułu w Rydzykowym
dzienniku było w bardzo łagodnym tonie. Zachodzące w przestrzeni, już nie wirtualnej, ale rzeczywistej oddziaływania wrogich Polsce sił, zrobiły na mnie jeszcze bardziej przygnębiające wrażenie.

Jak można się poczuć, dowiedziawszy się już z wiarygodnych źródeł, zaznaczę, nie będących pod przemożnym wpływem o. T. Rydzyka, że: „Niemieckie koncerny energetyczne i Gazprom uprawiają w Brukseli twardy lobbing, domagając się oceny terminalu LNG w Świnoujściu pod kątem europejskich konwencji ochrony środowiska z Espoo" – takich to określeń użyto w środowym Wall Street Journal Europe. I dalej: „W brukselskim lobbingu uczestniczą wszystkie koncerny zaangażowane w projekt gazociągu Nord Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec po dnie Bałtyku: E.On Ruhrgas, BASF/Wintershall oraz Gazprom.”.

Rząd niemiecki również zaangażowany jest w protest przeciwko budowie gazoportu w Świnoujściu. Był przeciwny przyznaniu Polsce unijnych dotacji w wysokości 80 milionów euro. To Nord Stream jest ekologicznie czyściutki i bezpieczny, a nasz gazoport jest bombą ekologiczną? Czy będzie tu nadużyciem, ponowne przywołanie wierszowanej „przypowiastki” spod innego mojego tekstu? Nie czekając na odpowiedź – zamieszczam.

Jak Niemiec z Ruskiem się brata,
Z tego zawsze, dla Polski wychodzi strata.
Bo Oni w swej naturze coś takiego mają,
Gdy tylko jest okazja – Polsce dokuczają.
Tak jedni jak i drudzy nad Polakami się znęcali.
Z bólem serca powiem – wielu też wymordowali.


Tym czasem, jak czytamy w „Naszym Dzienniku” wychodzi na to, że obecny rząd rzuca sam sobie „kłody” pod nogi: „Rząd PiS uważał, że ta inwestycja jest zbyt ważna dla Polski, by jej budowę uzależniać od czynników zewnętrznych - twierdzi Wipler. Spółka Polskie LNG, inwestor terminalu, była pierwotnie spółką-córką PGNiG, a więc instytucji bogatej i wiarygodnej dla banków, która łatwo mogła zorganizować finansowanie inwestycji w LNG. Pierwszy krok obecnego rządu polegał na przesunięciu spółki Polskie LNG (PLNG) do spółki Gaz-System, operatora systemów przesyłowych, której kondycja finansowa nie jest tak dobra jak poprzedniczki. Następnie rząd doprowadził do wpisania terminalu na listę inwestycji realizowanych z pomocą środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Na koniec państwowa spółka PGNiG, poprzedni właściciel PLNG, ogłosiła, że zbuduje w Gdańsku konkurencyjny terminal do odbioru gazu sprężonego (CNG) o przepustowości 1,5 mld m sześc. rocznie. - To de facto utrudni pozyskanie finansowania dla terminalu LNG. Banki będą pytać inwestora, jak zamierza "upchnąć" na rynku taką ilość gazu, zwłaszcza po zawarciu wieloletniej umowy gazowej z Rosją - tłumaczy Wipler. Według niego, cała dotychczasowa strategia rządu zmierza do utrudnienia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Terminal LNG w Świnoujściu ma docelowo dostarczać 5-7,7 mld m sześc. gazu rocznie.”

Być może jestem nie doinformowany, ze względu na ewentualne ”przegięcia dziennikowe”. Proszę więc Państwa o aktywne włączenie się do dyskusji i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu, no i oczywiście wyprowadzenie z błędu „Naszego Dziennika”, albo wyprowadzenie z błędu "najmądrzejszej większości", co to wydłuża słupki sondażowe dla PO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (66):

Sortuj komentarze:

Ci na dole są zdolnymi uczniami, nie spotykane dotąd mutacje:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
  • czytacz
  • 27.12.2010 22:11

A dla przyzwoitości Jacenty i Madzia wieści hiobowe wieszczą. Zmiłujcie się nad własną, już nawet nie moją wrażliwością. Dajcie upust w inny sposób swej determinacji. Po ludzku pisząc głupoty w świat ślecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
  • czytacz
  • 27.12.2010 22:07

Przeczytawszy ręce mi zwisły bom nie pomny nauk nijak się do onej dywagacji odnieść nie mogę. Takoż samo szperałem w necie i insze wieści z tegoż mnie ogarnęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdybyście zechcieli się dowiedzieć czegoś więcej o "wnętrznościach Polski" - polecam:


http://wirtualnapolonia.com/2009/03/18/zbigniew-lipinski-zapis-rabowania-polski-1/

http://koszalin7.pl/st/gosp/gospodarka_002.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, tak wynegocjowali, że będziemy państwem w Europie najdrożej płacącym za dostawy gazu! Ot, wymyślili! Wczoraj w TVP był program na dwójce: "Laskowik i Malicki" o godz 21;00.
Laskowik: "......... do czego potrzebny jest rząd? Do tego, żeby każde gówno dziesięć razy drożej sprzedać!" I tutaj się zgadzam. Nie rozwijamy swojego przemysłu, tylko kupujemy chińskie buble oddając znaczną część bezpowrotnie naszego PKB.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postrzeganie Polski i co niektórych Polaków
Owładniętych bez reszty wielkością PO-wiaków.

Ręce opadają, serce mdleje,

Jak patrzę na to, co w Polsce się Dzieje.

PO-wiak każdy, co na urzędzie siedzi.

Nic nie robi, tylko o szkodliwości PiS-u bredzi.

Doniosłością osiągnięć Platformy się przechwala.

Nic złego, na Nią powiedzieć nie pozwala.

Tymczasem PR-owcy rządowi Polaków na siebie napuścili

Winą, jednak - za podział Polaków - Kaczyńskiego obarczyli.

Uczynili to z wielką perfekcją i wprawą.

A zmanipulowani Polacy biją im za to brawo.

Swoją żółcią nienawiści Kaczyńskiego i PiS oblali.

Aby żadnej skazy na swej "niewinności", nie doznali.

Fachowcy to czynili, więc skutek odnieśli doskonały.

Który przysporzył Platformie, wśród Polaków chwały.

Bo większość Polaków jest taka,

Że nikogo bardziej nie posłucha, jak cwaniaka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu Kochany "obiektywni " autorzy piszą o sukcesach rządu. Tego rządu nie należy oceniać tylko "rzetelnie" informować. A Ty zaraz z takim pytaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta rura może odciąć możliwość wpływania dużych statków do Portu w Szczecinie...ale kogo to obchodzi. Właściwie przez rurę zostaniemy odcięci od świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czyim to osiągnięciem jest że polskim rybakom nie przyznano odszkodowań za rurę Nord Streamu, a rybacy innych krajów otrzymują takie odszkodowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrek! Czyżbyś nie zauważył, że nawet w telewizji "wycinają" krytyczne wypowiedzi. Powraca "przyzwoitość" zachowań, jak za dawnych dobrych czasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.