Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10072 miejsce

Czym jest "Anatomia zbrodni"?

Czy przestępcy łatwo jest zatrzeć za sobą ślady? Czym jest motyw urojony? I czy można zabić z powodu nieodwzajemnionej miłości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce "Anatomia zbrodni".

okładka / Fot. wydawnictwo G+JKsiążka "Anatomia zbrodni" to zbiór 16 artykułów napisanych przez dziennikarzy, reporterów oraz ekspertów z dziedziny kryminalistyki. Jej autorami są: dziennikarka Anna Bińkowska, dziennikarz śledczy Rafał Zalewski, reportażysta Igor T. Miecik, reporterka Agnieszka Zakrzewicz, Izabella Jarska, psycholog policyjny i biegły sądowy Jan Gołębiowski, redaktor naczelny miesięczników "Focus" i "Focus Historia" Michał Wójcik, dziennikarka śledcza Ewa Ornacka, dziennikarz i reporter śledczy Andrzej Gass, Maria Chojnacka, dziennikarz "Focus Historia" Adam Węgłowski, dziennikarz Andrzej Fedorowicz oraz były negocjator policyjny Dariusz Loranty.

Opisane w niej artykuły dotyczą śledztw, które nie zawsze kończą się wraz z sądowym wyrokiem. Dość często po zamknięciu sprawy przez wymiar sprawiedliwości do akcji wkraczają dziennikarze, którzy próbują dojść do prawdy. Wiele przestępstw owianych jest tajemnicą. Zdarzają się ludzie, którzy niesłusznie zostają nazwani zbrodniarzami oraz zbrodniarze, którzy pozostają bezkarni. Niektóre tytuły są naprawdę chwytliwe, np. "Okrutne zbrodnie pięknego Władzia", "Kosa" na ślimaki, czyli zdejmowanie biskupa" czy "Wdowy w czerni, okrutne egzekutorki".

Najbardziej zainteresował mnie artykuł "Zabijali kobiety, bez których nie potrafili żyć" Anny Binkowskiej. Uczucia są tak silne, że nie wiecie, do czego człowiek jest zdolny - pisał młody mężczyzna, który próbował zabić swoją dziewczynę. Nie zdradzę, jak się to skończyło. Nadmienię jedynie, że takich spraw było więcej. Zawsze ofiarami stawały się "kobiety życia" owych desperatów. Inny pisał na blogu obiektu swoich westchnień: To Ty dajesz mi najwięcej szczęścia i Twoja osoba jest jak sacrum. Dlaczego więc Ci niby zakochani po uszy mężczyźni posuwali się do tak okrutnych czynów? Czy motywem może być rzeczywiście odrzucona miłość?

Ciekawy jest także wywiad "Na styk trzech światów", w którym Ludomir Niewiadomski opowiada o pracy specjalistów techniki kryminalistycznej. Wiele wyniosłam z tego artykułu, m.in. jak wyglądają oględziny miejsca zbrodni, jak zabezpieczyć przedmioty istotne dla śledztwa, a także o istnieniu pracowni portretów pamięciowych. Ciekawostką jest to, że rozwiązywaniem starych zagadek zajmuje się... Archiwum X. Oczywiście nie jest to oficjalna nazwa, ale nawiązująca do amerykańskiego serialu z Davidem Duchovnym.

"Anatomia zbrodni" jest ciekawą lekturą, godną uwagi. Artykuły napisane są bardzo rzeczowo, dzięki czemu trzymają dość wysoki poziom. W dodatku czyta się je bardzo szybko, gdyż są krótkie. Dzięki tej publikacji można dowiedzieć się, czy odszkodowania za zabójstwo istnieją tylko na papierze, w jaki sposób Bracia Wałachowscy wydali krwawą wojnę komunie oraz jak trudno jest namierzyć bossów cyberpodziemia. Książka bardzo mi się spodobała, gdyż od dawna interesuję się tematem zbrodni. Polecam ją szczególnie miłośnikom kryminalistyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.