Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3023 miejsce

Czym jest bookcrossing?

Książki nie lubią być więzione na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Obecnie ponad 9 milionów książek wędruje po całym świecie, a w akcję bookcrossingu zaangażowanych jest ponad milion ludzi.

Biblioteka pod gołym niebem, na ulicy we Frankfurcie (Bockenheim) / Fot. Isabella DegenIdea otwartych, ulicznych bibliotek, umożliwiających przekazywanie i wymianę książek, zrodziła się już w latach 90. ubiegłego wieku. Oficjalnie 17 kwietnia 2001 Amerykanin Ron Hornbaker założył stronę internetową www.bookcrossing.com. Na stronie tej rejestrował wędrujące książki. Idea ta szybko objęła cały świat i obecnie krąży ponad 9 milionów egzemplarzy - czytamy w Wikipedii. Na stronach bookcrossingu można zarejestrować książkę, otrzymać numer BCID oraz pobrać plakietkę do nalepienia. Na plakietkach jest napis: "jestem wolną książką weź mnie ze sobą, przeczytaj i uwolnij mnie".

Ten numer pozwala śledzić, kto i kiedy uwolnił książkę. Uwalnianie książek daje innym szansę na ich przeczytanie. Książki powinny trafić do każdego, kto ma potrzebę czytania. Powinno się pielęgnować zwyczaj czytania papierowej książki i dbać o to aby tradycja ta nie zaginęła.

Zadaniem bookcrossingu jest organizowanie "otwartych bibliotek", zwanych półką, gdzie książki wymieniane są bezpłatnie, anonimowo i bez jakichkolwiek formalności. Książkę taką można też wszędzie zostawić, trafi ona bezpośrednio do następnego czytelnika. Najlepszymi miejscami na uwolnienie książki, są kawiarnie, bary, hipermarkety, środki komunikacji publicznej, a nawet parki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za dobre słowo w E-mailu Isabello. W Hamburgu przy Brabandtstr. tuż nad kanałem jest taka "najmniejsza biblioteczka świata". Może byś weszła na moje artykuły Isabello: cicho tam, prze -spokojnie, można artykuł vice wersa poczytać :))

Uważam, że czas przywożenia książek walizkami z Polski..."jak kamienie" skończył się. Jest tak wiele Niekochanych z lat 70-tych... dajmy im teraz drugą szanę na Miłość czytania "od deski do deski"! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

SZkoda, że w mojej okolicy nie ma tego świetnego pomysłu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś w Gliwicach na rynku była księgarnia (zlikwidowana), przed księgarnią stała półka, ludzie przynosili tam przeczytane książki lub zabierali (w ramach wymiany) inne tytuły. Wielka szkoda, bo chętnych nie brakowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam doswiadczeń jak jest w Polsce z Bookcrossingiem, ale w Niemczech prawie w kazdej restauracji lub kawiarni nawet u fryzjera są takie półki. Jak widac stoją też na ulicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 01.10.2012 14:11

Interesująca rzecz. Sporo słyszałem o różnych systemach 'wolnych książek' ale to wygląda na to że ma jakieś ręce i nogi. Szkoda tylko że na .com polska jest kiepsko opisana, a na .pl jest śmietnik w bazie danych - większość półek ma brak danych przez co książki są nie do odnalezienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dobra idea dla posiadających nadmiar książek, na stronach www.bookcrossing.pl można dowiedzieć się gdzie znajdują się tzw. "półki".

Komentarz został ukrytyrozwiń
sawko
  • sawko
  • 01.10.2012 10:23

Mam trochę książek do oddania dla potrzebujących czytelników

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.