Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4563 miejsce

Czym jest definicja i jak ją stworzyć

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-25 18:58

Każdy uczeń prędzej czy później spotka się z zadaniem, które będzie polegać na napisaniu definicji swoimi słowami. Nie jest to łatwa sztuka. Jest wiele rzeczy, które trzeba wiedzieć zanim się za to zabierzemy.

Najprościej rzecz ujmując definicja jest krótkim, możliwe najpełniejszym określeniem czegoś. Uciekamy się do niej wówczas, gdy musimy ustalić sens jakiegoś terminu. Jeśli definiując zależy nam na definicji wyrażenia, mamy wtedy do czynienia z definicją nominalną. Gdy zaś w grę wchodzi jednoznaczna charakterystyka przedmiotu lub rzeczy, mówimy wtedy o definicji realnej. Możemy również wyróżnić sprawozdawcze, projektujące i regulujące. Definicje sprawozdawcze mają pokazać nam znaczenie w jakim używa się danego słowa. Najczęściej możemy je spotkać w słownikach np. Teoria - pomysł lub zespół pomysłów, który ma na celu wyjaśnienie czegoś na temat życia lub świata, zwłaszcza taki, którego prawdziwości jeszcze nie udowodniono.

Rola definicji projektujących sprowadza się do wprowadzania nowych terminów i ustalania ich znaczeń. Istotą zaś definicji regulujących jest przeróbka potocznego znaczenia danego słowa, po to by jego znaczenie uściślić i przystosowywać do celów danej gałęzi nauki. Bowiem celem definicji jest ustalenie sensu wyrażeń. Jednakże aby ten cel zrealizować definicja musi być skonstruowana zgodnie z warunkami jej poprawności. Musi być wolna od błędów. Dlatego należy jasno sprecyzować najczęstsze błędy w definiowaniu, by uniknąć ich w następnym rozdziale. Do najczęstszych błędów popełnianych podczas prób tworzenia pojęć humanistycznych należą:


Błędne koło –istota tego błędu polega na definiowaniu określonego wyrażenia za pomocą tego samego wyrażenia np. „Logika to nauka o myśleniu zgodnym z prawami logiki”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może premier skonstruuje swoją definicję Partii Miłości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.