Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30335 miejsce

Czym jest dogoterapia?

Psy oprócz tego, że potrafią być wiernymi przyjaciółmi, są także dobrymi terapeutami. Coraz większą popularnością cieszy się dogoterapia, która polega na fizycznym i emocjonalnym kontakcie człowieka z czworonogiem.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Borneo_dog.jpgPsy oprócz tego, że potrafią być wiernymi przyjaciółmi, są także dobrymi terapeutami. Ostatnio bardzo często słyszy się o dogoterapii, a więc formie terapii z udziałem psa. Polega ona na fizycznym i emocjonalnym kontakcie czworonoga z człowiekiem.

- Psy docierają do swoich kompanów na różne sposoby: poprzez przyjazny do nich stosunek, oddanie, spokój, cierpliwość, opiekuńczość i wielką chęć wspólnej zabawy - opowiada Katarzyna Rubinkowska -Wasylowska ze Stowarzyszenia KaJoS Zwierzęta na Rzecz Ludzi. Odbiorcą może być praktycznie każdy, np. dziecko niepełnosprawne. - Tu jest ważne o jakiej niepełnosprawności mówimy. Jeśli jest to osoba niepełnosprawna intelektualnie, wtedy należy wykonywać ćwiczenia wspomagające edukację, proces uczenia się. Jeśli upośledzenie głębokie - wtedy terapia będzie polegała na wywołaniu kontaktu, jeśli lekkie - to dobieramy ćwiczenia z psem, dzięki któremu dziecko uczy się np. matematyki. Nasza pociecha nie ma wtedy uczucia, że się uczy, traktuje to jako zabawę - mówi Magda Nawarecka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.

- Często dzieci np. z zespołem Downa, nie zawsze lubiące się uczyć, poprzez zabawę z psem przyswajają sobie sporą dawkę wiedzy. Często też dla swojego psiego przyjaciela dużo potrafią zrobić, chociażby dokonać pewnych działań matematycznych na psich smakołykach - uzupełnia Wasylowska. - Pies jako terapeuta może także pomóc dzieciom, które pochodzą z patologicznych rodzin. Wtedy też rozpoczyna się praca na emocjach, rozpoczyna się nauka. I ważne jest, aby te dzieci złość, czy gniew wyrażały w inny sposób niż poprzez agresję, aby nauczyły się o tym opowiadać. I jest to możliwe dzięki psu, który jest zawsze obok. A jego sposób komunikacji, mowa ciałem, usprawnia tę naukę.

Kynoterapia (dogoterapia) jest przeznaczona także dla dzieci w wieku przedszkolnym-szkolnym, u których dzięki kontaktom z psem następuje m.in. rozwój zmysłów i postrzegania, czy przełamanie lęku w kontaktach z otoczeniem. - Pies dodaje pewności siebie. Zawsze cieszy się ze spotkania z człowiekiem, każdego akceptuje. Budują się więzi oparte na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki dogoterapii jest możliwe, aby osoba jej poddawana zaczęła wychodzić z inicjatywą, prezentować swoje pomysły - wyznaje Nawarecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

donata mielewczyk
  • donata mielewczyk
  • 21.11.2010 15:33

pies to najlepszy przyjaciel on nigdy nie opusci wierny aczlowiek potrafi wyrzadzic krzywde...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Psy są najlepsze na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno są psy wspaniałe, ale również i takie, które gryzą, czasem na śmierć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.