Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2307 miejsce

Czym jest dogoterapia?

Próby znalezienia definicji "dogoterapii" doskonale ilustruje porzekadło "im dalej w las tym więcej drzew". Co organizacja, fundacja czy indywidualny dogoterapeuta - to inna definicja. Aby nie szukać daleko wystarczy zajrzeć na strony fundacji i osób zajmujących się dogoterapią.

- Fundacja Przyjaciel: Dogoterapia jest to terapia kontaktowa z udziałem psa polegająca na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych. Dogoterapia jest rodzajem pracy uzupełniającym szeroko rozumianą rehabilitację i nie może pozostać jedyną forma terapii a stanowi uzupełnienie całości oddziaływań terapeutycznych.

- Fundacja na rzecz wspomagania rehabilitacji i szerzenia wiedzy kynologicznej "Mały Piesek Zuzi”: Dogoterapia to metoda wspomagania procesu rehabilitacji i terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie, motorycznie, społecznie i emocjonalnie, w której wykorzystywane są wyselekcjonowane i specjalistycznie wyszkolone psy. Nad całością czuwa zespół terapeutyczny.

- Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom: Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa jest jedną z form animaloterapii. Jest to naturalna forma wzmacniająca rehabilitację ruchową i psychoterapię. Głównym motywatorem jest prawidłowo ułożony i odpowiednio przygotowany pies prowadzony przez wyszkolonego przewodnika.

Ciekawie wypada również porównanie definicji ze stron fundacji tworzących Polski Związek Dogoterapii. Logika podpowiada, że powinny mieć wspólną definicję. Jednak, podobnie, jak w całej dogoterapii, także w tym przypadku "każdy sobie rzepkę skrobie":

- Fundacja "Ama Canem": Dogoterapia jest formą terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów, wspomagająca inne rodzaje terapii (ruchu, mowy, psychoterapię). Może być stosowana u osób z różnymi schorzeniami przynosząc doskonałe efekty. Jest adresowana zarówno do dzieci, osób dorosłych jak i starszych.

- Fundacja Pomocy Terapeutycznej "Cane Pro Humano": Dogoterapia to wspomaganie rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez zabawy i ćwiczenia z odpowiednio wyszkolonymi psami, dobrane do indywidualnych możliwości i potrzeb chorych.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Bianka
 • Bianka
 • 30.08.2011 15:44

Bardzo ciekawy artykuł. Komentarze zaś przeciwnie. Ataki ad personam zamiast polemiki. To pokazuje, że autor ma rację, a oponenci nie mają innych argumentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
8(
 • 8(
 • 06.08.2011 19:03

no tak, kynoterapia nie jest podzielona,bo jak ktoś wam nie pasuje, to wylatuje, nie rozumiem takiego wylewania żalów i pisania jak małe rozkapryszone dziecko,
do tego osoba bez wykształcenia i wiedzy w tym kierunku wypowiadająca się o czymś czego nie praktykuje, hmm niech każdy sobie sam odpowie,czy warto takiej osobie wierzyć i uważać za znawcę,
o wielu partaczach po waszym kursie i nauce nie wspominając,
szkoda tylko,że wystawiacie taką opinie nie tylko o sobie,ale i o tych,co coś wnoszą w tą dziedzinę

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Kała
 • Marta Kała
 • 26.07.2011 21:26

oczywiście, nie można tu pominąć faktu, że dogoterapia nie jest cudownym lekiem łagodzącym wszelkie dolegliwości, ale autor tego artykułu ma w tym temacie - niestety- najmniej do powiedzenia, śmiesznym jest i niebezpiecznym zarazem , że z nadmiaru czasu czy tez bezrobocia w tej dziedzinie znalazł sobie sposób na realizacje siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dogoterapeutka
 • dogoterapeutka
 • 26.07.2011 21:24

Owszem, wśród dogoteraputów sa oszołomy podające sie za cudotwórców. Tacy są również wśród kynoterpautów. I tu i tu. Tak samo jak i zarówno wśród jendych jak i drugich można spotkać naprawdę wspaniałych fachowców w tej dziedzinie. Co do standardów utworzonych przez kynoterapeutów, a raczej przez PTK... cóż, nie wiem czy świadczą one tak na korzysć tego odłamu ludzi pracujących z psami. Bo pies pracujący w kynoterapii to zniewolony podgłówek, pracujący czasami po 16 godzin w tygodniu cięgnięty za ogon przez swojego przewodnika ( fakt z zajęć pokazowych w psem podczas zakonczonego niedawno kursu organizowanego przez PTK, dającego kwalifikacje do wykonywania zawodu kynoteraputy).Jeżeli standardy PTK nie uwzględniają zupełnie dobrostanu psów wiec cóż się dziwić ze dogoterapeuci nie chcą ich przyjąć jako obowiązujące? Poza tym w swoich doswiadczeniach z kynoterapia zetknęłam sie z panią z kiosku prowadzącą zajęcia kynoterapeute, pania fotograf itp. nie wiem czy świadczy to o ignorancji organizacji wydającej takim ludziom certyfikaty, czy moze o tak wysokim poziomie ich kursów? Byłam na jednym z nich.... mam mieszane uczucia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Kała
 • Marta Kała
 • 26.07.2011 21:18

autor tego tekstu pisząc, że pod szyldem dogoterapii czy kynoterapii występują często pseudofachowcy, którym brakuje adekwatnej wiedzy, konserwatyzm działania niektórych "prekursorów" czy agresywna autokreacja niektórych osób na "ekspertów dogoterapii", zapomniał dopisać, że ma tu na myśli siebie i I pozwolę jeszcze raz go zacytować:Należy wówczas pamiętać, że reprezentuje tylko siebie lub najwyżej swoją fundację. To co skutecznie robi od kilku lat to sieje ferment w środowisku, podjudza i knuje. Sam przy tym nie mając pojęcia na czym polega terapia wspomagana udziałem zwierząt. Jego działania to zwykłe pajacowanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Lichnerowicz
 • Marta Lichnerowicz
 • 26.07.2011 18:45

Pani Jadwigo, jeśli nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o urażoną dumę, pieniądze albo jedno i drugie. Nie podoba mi się na podwórku zabawa w chowanego, zabieram zabawki na drugie podwórko i bawię się w.. szukanego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olka
 • Olka
 • 24.06.2011 13:50

Muszę sprostować, że podział na dogo i kyno nastąpił już dawno temu bo w 2006 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reasumując - wszystko normalnie: dogoterapia weszła w tryby zwyczajowej konkurencji po polsku, czyli jest moja i najmojsza. Podział dogoterapii na kynoterapię zaowocuje zapewne w najbliższej przyszlóści podziałem na: funlandoterapie, jamnikoterapię, owczarkoterapię i kundloterapię, dostepną dla nie stowarzyszonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.