Facebook Google+ Twitter

Czym jest glassing? Brytyjczycy walczą (ze) szkłem w pubach

Zjawisko glassingu, czyli ataków z użyciem butelek i szkła to prawdziwa plaga na Wyspach. Z inicjatywą przeciwko glassingowi wyszedł Ian Lucas – poseł partii pracy, który chce wprowadzenia plastikowych kubków zamiast szkła.

Glassing, czyli atak z użyciem szklanego kufla lub butelki, to palący problem Wielkiej Brytanii, w której tradycja spotkań po pracy w pubach jest kultywowana od pokoleń. Co roku, w wyniku obrażeń (głównie twarzy), spowodowanych szkłem, w szpitalach ląduje ok. 87 tys. Brytyjczyków, co kosztuje budżet 2,7 mld funtów, jak wylicza "Gazeta Wyborcza".

Australijski plakat promujący kampanię anty-glassingową. / Fot. www.everydrinkcounts.qld.gov.jpgHistorie kobiet takich jak Nicola Roberts, która, po przypadkowym oberwaniu butelką, oszpecona została 17 szwami, czy Krystle Kelley, oślepionej na jedno oko, skłoniły do działania przedstawiciela partii laburzystów – Iana Lucasa. Zgłosił on wniosek do Izby Gmin, by zdecydowanie przeciwstawić się glassingowi, zamieniając szkło na plastik.

„Nie apeluję do każdego baru czy pubu, by usunęły szkło ze swoich półek. Lecz tam, gdzie jest jasne, że problem występuje, gdzie ludzie zostają ranni i gdzie działania nie są podejmowane, myślę, że rząd powinien wspierać inicjatywę wycofania szkła” – pisze na swojej stronie internetowej.

I choć niektórym pomysł zamiany szkła na plastik wydaje się niedorzeczny, to inicjatywa ma wielu zwolenników. Marjorie Golding, której syn, Blake, po uderzeniu butelką otrzymał 50 szwów, opowiadała BBC:

„Nic nie mogło przygotować mnie na to, co zobaczyłam, gdy weszłam za zasłonę (w szpitalu) – mój syn leżał na łóżku pokryty krwią, która sączyła się też na podłogę. (…) Na stole operacyjnym spędził 4 godziny”.

Po tym wypadku ona i jej mąż zaangażowali się w akcję walki ze szklanymi naczyniami w pubach.

Szkło w nowoczesnych pintowych szklankach ma rozsypywać się na drobne kawałki, jak szyby w samochodach czy budkach telefonicznych. / Fot. Edward, public domain.Jako że plastikowe kubki nie są zbyt przyjaźnie przyjmowane przez entuzjastów piwa, w 2010 roku w ramach inicjatywy Design Out Crime zlecono zaprojektowanie kufli ze szkła hartowanego. Podobnie jak szyby samochodowe czy te w budkach telefonicznych, kufle te rozbijają się w drobny mak, nie raniąc użytkownika. Korzystają z nich niektóre szkockie i walijskie puby.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Red Cup
  • Red Cup
  • 14.09.2012 14:57

Dlatego też jestem za wprowadzeniem plastikowych kubków. Nie musi przecież być tandetnie. Np.: na amerykańskich imprezach pije się z czerwonych kubków plastikowych, które stały się kultowym i nieodłącznym rekwizytem tamtejszych imprez. A jest o wiele bezpieczniej. To już nawet w Polsce jest bardzo popularne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takim kuflem ze szkła hartowanego to będzie dopiero uszkodzenie ciała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.