Facebook Google+ Twitter

Czym jest mobbing?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-13 11:17

Pojęcie mobbingu stało się ostatnio bardziej popularne. Co jakiś czas słyszy się o procesach pomiędzy pracownikami a pracodawcami, które spowodowane są takim zachowaniem. Na czym wyżej wymienione zjawisko polega i jak można na nie reagować?

Według definicji pochodzącej z Kodeksu Pracy, mobbing oznacza "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".

Jak widać, jest to więc szereg zachowań prowadzących do wyobcowania konkretnej osoby z życia firmy. Składa się na to nękanie psychiczne, wzbudzanie w pracowniku poczucia, że jest gorszy od innych, że nie powinien zabierać głosu, bo jego zdanie się nie liczy. Może to doprowadzić do wielu niemiłych konsekwencji.

Jeżeli mobbing wywołał u pracownika problemy ze zdrowiem, może on dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy, jako formy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Ponadto, jeżeli pracownik wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, to wówczas ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej, niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Osoba, która doznała mobbingu może walczyć o respektowanie swoich praw, jednak sama sytuacja na pewno jest stresująca i na długo pozostawi ślad w jej pamięci.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Art. 94³ § 2, Art. 94³ § 3, Art. 94³ § 4)

Nadesłał: Roman Cieciuch
Zielona Linia

tel. 19524

zielonalinia.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.