Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30 miejsce

Czym jest mukofagia? Poczytajcie, jeśli dłubiecie w nosie

To schorzenie dotyka tak wielu członków naszego społeczeństwa, że żadne badania naukowe nie ustaliły dokładnej liczby chorych. Mowa o mukofagii czyli zaburzeniu polegającym na zjadaniu własnej wydzieliny z nosa. A jak to wszystko wygląda od naukowej strony?

Dzieci bardzo często wkładają palce do nosa (http://www.flickr.com/photos/frotzed/90897473/) / Fot. frotzed2Cofnijmy się do czasów dzieciństwa. W tym okresie naszego życia bardzo często, co jest całkowicie zrozumiałe, postępowaliśmy w nieprzemyślany sposób. Bieganie po domu w stroju Adama i Ewy, wkładanie do ust wszystkiego co wpadnie do rąk, czy namiętne gmeranie palcem w nosie. Warto przyjrzeć się bliżej temu ostatniemu przyzwyczajeniu z lat dziecięcych, ponieważ wielu z nas nie żegna się z nim wraz z dojrzewaniem.

Widząc na ulicy osobę ukradkiem, czy obscenicznie szperającą w swoich nozdrzach, a na dodatek konsumującą znajdującą się tam wydzielinę, delikatnie mówiąc, czujemy się zbulwersowani. Niepotrzebnie, ponieważ to zaburzenie łaknienia jest traktowane przez lekarzy jako choroba, a na dodatek posiada specjalistyczną nazwę - mukofagia (z angielskiego mucus to wydzielina nosowa). Co ciekawe, osoby cierpiące na to schorzenie często czują obrzydzenie, gdy ktoś w ich towarzystwie dopuszcza się podobnej "nosowej zbrodni".

Mukofagia jest zjawiskiem powszechnym / Fot. Carlos PaesWarto zaznaczyć, że mukofagia jest ściśle powiązana z innym zaburzeniem zachowania, kryjący się pod równie tajemniczą nazwą - rhinotillexis (z greckiego rhinos - nos, tillexis - nałóg dłubania). Kryje się pod nim niepohamowana chęć szperania placem w nozdrzach, a niektóre badania naukowe wykazały, że średnio każdy dorosły człowiek dopuszcza się tej czynności cztery razy dziennie.

Dlaczego zatem w ogóle wykonujemy taką czynność?Według opublikowanych w 1995 r. w czasopiśmie medycznym The Journal of clinical psychiatry analizy wynika, że dłubiemy w nosie ponieważ chcemy usunąć zalegającą w niej zaschniętą wydzielinę. Natomiast zdaniem innych badań u osób z problemami psychicznymi występuje korelacja mukofagii z samookaleczeniem, a skłonni do takich zachowań są również ludzie cierpiący na zachowania nawykowe i obsesyjno-kompulsywne.

Według naukowców, zjadanie własnej wydzieliny z nosa w okresie dzieciństwa, może mieć związek z sytuacjami stresowymi bądź napięcia emocjonalnego. Jeśli mukofagia nie znika wraz z postępującą socjalizacją, powinna być traktowana jako objaw nieradzenia sobie ze zdenerwowaniem lub niepokojem. A co ciekawe, respondenci biorący w badaniach na temat powszechności zjadania wydzieliny z nosa określili ich smak jako "dobry".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Miroslaw Kraszewski - bardzo chętnie bym opisał resztę zaburzeń odżywiania, ogólnie zwanych Picą ponieważ dzięki temu wiele internautów poznało by nieznane dla siebie choroby. Ale opisałem Mukofagię ponieważ wywołuje ona niesamowite tabu, choć ma miejsce praktycznie na każdej ulicy. A panu życzę owocnych poszukiwań tematów na artykuły i stawiania zawsze konstruktywnej krytyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Celina
  • Celina
  • 07.02.2012 17:16

Idiotyczny tytuł.
Ci, co nie dłubią, mają tego nie czytać. Bez sensu.
Artykuł dla dłubiących w nosie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuje szanownemu autorowi publikacje cyklu artykulow poswieconych zjadaniu, począwszy od gory. Zjadanie wlasnych wlosow ma rowniez wlasna nazwe i motywy, podobnie woskowiny w uszach i zwroconej zywnosci z zoladka. Idac w dol ciala napotka pan jeszcze inne mozliwosci do opisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ to jest wstydliwy, problem wielu, wielu osób, w dodatku niekontrolowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie śmiejcie się! Jak bieda nas dopadnie to będzie jak znalazł:)) Fuj...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Deutsche Kultur und Wissenschaft - Friedrich Bischinger. Guten Appetit. Prost.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9103
  • 9103
  • 06.02.2012 16:38

dowciapne i pouczające

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.