Facebook Google+ Twitter

Czym jest poezja Stefana Tyczyny?

Gdyby głębiej zastanowić się nad postawionym pytaniem, można by rzec, że poezja Stefana Tyczyny to niewątpliwie twórczość rozrywkowa, która obok humoru dostarcza również wzruszeń. Jednak jest to wzruszenie uproszczone, a może innego rodzaju?

Okładka kolejnego 8 już tomiku poezji Stefana Tyczyny Fot. Rajmund Czok / Fot. rayOstatnio ukazał się nakładem wydawnictwa Poligraf kolejny tomik poezji Stefana Tyczyny „Niebieski nieobecny”. Zastanawiałem się, czego mogę oczekiwać w tomiku poezji o tak metaforycznym tytule? Tymczasem zetknąłem się w nim z trafnie dobranymi słowami, odzwierciedlającymi myśli, uczucia i nadzieje. Chyba nie popełnię gafy, jeśli powiem, że niemal wszyscy dokonujemy każdego dnia coś w rodzaju samooczyszczenia poprzez miłość i nadzieję. Przede wszystkim nadzieję na zrozumienie własnego losu.

W poezji pytania i odpowiedzi nas nurtujące, tworzą jakby tło naszego życia. Wykorzystujemy je, by brnąć dalej i coraz dalej. Stefan Tyczyna także brnie. Brnie krok po kroku, odkrywa i otwiera duszę na różne sfery życia. Według krytyków współczesną poezję powinno cechować mało słów, a dużo treści. Tyczynie właśnie się to udaje.

Spotkanie poety z autorem na pogawędce w kawiarfni przy kawie. Fot. Pryw. archiwum autora / Fot. rayPowszechnie wiadomo, że poezja rodzi się ze wzruszenia, ściślej mówiąc, utwór poetycki jest nosicielem tego wzruszenia. Kiedy poeta siada przed pustką kartką papieru, nie wie jeszcze, co w niej zapisze, jakie dobierze słowa. Żeby powstał wiersz potrzebne jest wzruszenie, napięcie intelektualne.

Fotografik tworzy obraz, Tyczyna, jako poeta, tworzy obraz słowem, odzwierciedla w nim rzeczywistość. Obraz, który potem wielorako można interpretować lub komentować na różne sposoby, zależnie od wiedzy i doświadczenia. O tym, jak przenika on do naszej codzienności i języka potocznego, przekazuje wiersz pt. „Sennik”, który jakby w soczewce skupia i zgłębia obraz współczesny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Znam kilka wierszy Stefana Tyczyny, rartykuł zachęca do zapoznania się z lekturą wierszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.